Başkan Şerifoğulları'ndan, Harput'a Değer Kazandıracak Projeler

5 yıllık görev süresinde kadim şehir Harput'a birbirinden kıymetli yatırımlar kazandıran Elazığ Belediye Başkanı ve AK Parti Elazığ Belediye Başkan Adayı Şahin Şerifoğulları, Harput'un UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne girmesi hedefiyle yeni dönemde de önemli projelere imza atacak. Başkan Şerifoğulları, Elazığ'ın yıllardır hayalini kurduğu Yukarı Şehir Teleferik Projesini, Harput'un yeni değeri Urartu Bahçeleri Projesini ve Harput'un turizm potansiyeline katkı sunacak Harput Bedesten Projesini hayata geçirecek.

Başkan Şerifoğulları'ndan, Harput'a Değer Kazandıracak Projeler
TAKİP ET Google News ile Takip Et

5 yıllık görev süresinde Balakgazi Parkı ve Cam Seyir Terası, Basın, Musiki ve Hoca Hasan Hamam Müzeleri, Belediye Konukevi, Turizm Danışma Ofisi gibi yatırımlarla binlerce yıllık medeniyetler merkezi Harput’un turizm potansiyeline değer katan Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, geçici listede yer alan Harput’un, UNESCO Dünya Kültür Mirası Asıl Listesi'ne girmesi için yeni dönemde hayata geçirilecek nitelikli projeler hazırladı.

Başkan Şerifoğulları'ndan, Harput'a Değer Kazandıracak Projeler

YUKARI ŞEHİR TELEFERİK PROJESİ, HARPUT’UN TURİZM POTANSİYELİNE DEĞER KAZANDIRACAK

Tarih ve Turizmde Elazığ Vizyonu başlığı altında Başkan Şerifoğulları, Elazığ’ın yıllardır hayalini kurduğu Yukarı Şehir Teleferik Projesini hayata geçirecek. Yaklaşık 2 bin metre uzunluğa sahip olacak teleferik hattı, Ulukent Mahallesi’nden başlayacak ve tarihi Harput-Hüseynik Yolu üzerinden önce Harput-Hüseynik Yolu seyir terasına, oradan da Harput Balakgazi Parkı’na ulaşacak. 8’er kişilik panoramik kabinlerle ziyaretçilere eşsiz bir görsel şölen sunacak teleferik hattı, Harput’un turizm potansiyeline değer kazandıracak.

Başkan Şerifoğulları'ndan, Harput'a Değer Kazandıracak Projeler

URARTU BAHÇELERİ PROJESİ, HARPUT’UN YENİ DEĞERİ OLACAK

AK Parti Elazığ Belediye Başkan Adayı Şahin Şerifoğulları, Harput’un yeni değeri Urartu Bahçeleri Projesini de hayata geçirecek. Harput’a kazandırılan Hoca Hasan Hamam Müzesi’nin alt kısmında kamulaştırmaların tamamlandığı alanda bulunan vadi, dere ıslahı ve yeşil dokuya yönelik rekreasyon çalışmalarıyla turizme kazandırılacak. Urartu Bahçeleri Projesi başlığı altında düzenlenecek alana; restoran, açık alan büfeleri, havuzlar, yürüyüş yolları ve havuzlar etrafına konumlandırılmış oturma alanlarıyla bütünleştirilerek bir yaşam alanı kimliği kazandırılacak. 

Başkan Şerifoğulları'ndan, Harput'a Değer Kazandıracak Projeler

BAŞKAN ŞERİFOĞULLARI, HARPUT BEDESTEN PROJESİNİ YATIRIMA ÇEVİRECEK

Başkan Şerifoğulları’nın, Harput’un turizm potansiyeline katkı sunması amacıyla Elazığ’a kazandıracağı yatırımlardan bir diğeri, Harput Bedesten Projesi olacak. Bu kapsamda Tarihi Harput Mahallesi’nin merkezinde, Kurşunlu Cami’sinin doğu cephesinde bulunan tarihi dokuya uygun olmayan yapılaşmalar kaldırılarak elde edilecek bölgede 2 bin metrekare oturum alanına sahip, tek katlı ve bünyesinde; 18 adet dükkân ile 4 adet iş yerinin inşa edileceği Harput Bedesten, Harput Mahallesi’nin değerine değer katacak.