Başkan Ruhan Alan: İftiraların Sebebi Yaklaşan Seçimler

Pertek Belediye Başkanı Ruhan Alan, Hakimiyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, Pertek'te çevreyi ve doğayı koruma, kanalizasyon sularının baraj gölüne akmasını engelleme amacıyla hayata geçirilecek önemli bir proje olan arıtma tesisinin yapılması amacıyla gerçekleştirilen arsa takasında, usulsüzlük ve kamu zararı olduğu iddialarını yalanladı.

Başkan Ruhan Alan: İftiraların Sebebi Yaklaşan Seçimler

Pertek Belediye Başkanı Ruhan Alan, Hakimiyet Gazetesi’ni ziyaret etti. Gerçekleşen ziyarette geçtiğimiz günlerde Pertek’te yapılması planlanan arıtma tesisi projesi doğrultusunda gündeme gelen arsa takasında usulsüzlük yapıldığı, kamu zararı ortaya çıktığı ve yaklaşık 150 milyonluk bir rant olduğu iddialarını Pertek Belediye Başkanı Ruhan Alan’a sorduk.

Başkan Ruhan Alan: İftiraların Sebebi Yaklaşan Seçimler

Başkan Alan, yer tespitinin İLBANK ile birlikte yapıldığını, arsa takasında herhangi bir usulsüzlük ve kamu zararı bulunmadığını ve her şeyin resmi yazışmalarla ispatlı olduğunu, bu konuda kendilerinden emin olmaları nedeniyle savcılığa olayın incelenmesi amacıyla bizzat kendilerinin başvuru yapacaklarını belirterek rant iddialarının, yaklaşan seçimler ve bazı belediye meclis üyelerinin karşılanmayan beklentileri nedeniyle ortaya atılan iftiralardan ibaret olduğunu söyledi.

İşte Başkan Ruhan Alan’ın gazetemize özel yaptığı o açıklamadan öne çıkan başlıklar:

“SÜREÇ, İLBANK İLE BİRLİKTE YÖNETİLDİ”

Aralık 2022 tarihinde alınan meclis kararına istinaden ilçemizde bir arıtma tesisi yapılması için belediye meclisimizden yetki aldım. Ardından İller Bankası’na resmi yazı yazdık çünkü bizim Fen İşleri Müdürlüğümüzde teknik bir ekibimiz yok. Resmi yazımızda Pertek’te bir arıtma tesisi yapmak istediğimizi belirterek görüş ve öneri istedik. İller Bankası’ndan da sağ olsunlar ilgili kişiler geldiler ve ilçede bir çalışma yaptılar. Çalışma neticesinde de bize bir bölge söylediler. Biz de o bölgedeki ilgili vatandaşlarla konuyu istişare ettik. 

Başkan Ruhan Alan: İftiraların Sebebi Yaklaşan Seçimler

“KOT FARKINDAN DOLAYI TESİS BARAJ KENARINDA YAPILMALIYDI”

Pertek Belediyesi’nin feribot iskelesinden Hozat güzergahına kadar, şehirleşmenin olduğu bölgede ve baraj kenarında herhangi bir yeri yok. Altını çizmekte fayda var, şehirleşmenin olduğu bölgede ve baraj kenarında belediyemizin bir arsası yok. Kot farkından dolayı da arıtma tesisinin baraj kenarına yakın bir yerde olması gerekiyor. İLBANK bu nedenden dolayı bize o güzergâhta bir nokta gösterdi. 

“TAKASTA BELEDİYENİN ZARARI YOK, AKSİNE KAZANCI VAR”

Sonraki süreçte ise belediyemizdeki ilgili memur arkadaşlar ile İLBANK yetkilileri gerekli yazışmaları yaptılar. Karşılık olarak bir anlaşmaya vardılar. Fiyat takdir komisyonu oluşturuldu. Elazığ’dan, Tunceli’den ve Pertek’ten emlakçılar resmi, kaşeli ve imzalı fiyatlar alındı. Bu fiyatların ortalaması olarak da bir mali değer ortaya çıktı. Yapılan çalışmada Pertek Belediyesi’nin vermiş olduğu arazi, almış olduğu araziden yaklaşık 1 buçuk milyon lira daha az. Yani belediyemiz burada bir maddi kayba uğramadı ve belediyenin kamu zararı da yok. 

Başkan Ruhan Alan: İftiraların Sebebi Yaklaşan Seçimler

“TÜM RESMİ EVRAKLAR ELİMİZDE MEVCUT”

Fiyat takdir komisyonu sorgulanırsa şöyle bir durum ortaya çıkar; sadece Pertek Belediyesi’nin değil Türkiye’deki birçok belediyenin 50 yıllık sistemi sorgulanır çünkü arsa satışları ve yapılan değerlendirmeler fiyat takdir komisyonu aracılığı ile yapılır. Fiyat takdir komisyonu ise bu işin uzmanı birimlerden fiyat teklifi alır ve bunun üzerine karar alır. Bunların hepsinin resmi evrakları tabi ki belediyemizde mevcut. 

“ZARAR OLUŞMADIĞINA İLİŞKİN BAŞKA ÖRNEKLER DE VAR”

37 dönüme karşı 107 dönüm verildi ama değer kaybından dolayı bu kadar fazla bir alan farkı ortaya çıktı. Bunun en iyi örneği; yakın zamanda çevre yoluna 50 metre uzaklıkta olan 42 dönümlük mahalle içerisindeki bir alanın satışını 8 buçuk milyon liraya yaptık. Belki dışarıdan baktığın zaman şöyle bir algı oluşacak; “42 dönüm 8 buçuk milyon lira eder mi? En az 40 milyon lira olması lazım.” Çevre yoluna yakın bir arazi olmasına rağmen 6 kez ihale düzenlemek zorunda kaldık. Ancak 6. İhalede satışını yapabildik.

“İFTİRALARIN SEBEBİ YAKLAŞAN SEÇİMLER VE BAZI MECLİS ÜYELERİNİN KARŞILANMAYAN BEKLENTİLERİ”

Arıtma tesisi için yaptığımız arsa takasında da herhangi bir usulsüzlük yok. Her şey usulüne göre yapıldı. Resmi evraklarımızın hepsi var. Bu konunun basına yansımasının ve böyle iftiraların atılmasındaki ana sebep seçimin yaklaşmasıdır. Bu iftiralarla bizleri sindirmeye çalışıyorlar. Bizim yaşadığımız bu sıkıntıyı belki Türkiye’deki parti ayrımı gözetmeksizin birçok belediye başkanı yaşıyor. Seçimin yaklaşmasından kaynaklı kimi belediye meclis üyelerinin karşılanmayan beklentileri bu tür iftiralara neden olabiliyor. Biz de bu durumu yaşadık. Şikâyeti yapan bir belediye meclis üyesiydi ancak, şikâyetini geri almak durumunda kaldı çünkü kendisi de baktı ve düşündü haksız olduğunu anlayarak şikâyetini geri aldı. 

“KURUMLARDAN GÖRÜŞ ALINDI”

Yapılan şeylerin doğru olmadığını düşünüyorum. Bahsedildiği gibi bir “rant” durumu kesinlikle yok. Kim kime neyin rantını veriyor? Arıtma tesisinin yapılacağı yeri Belediye Başkanı Ruhan Alan belirlemedi. İlgili birimden ve ilgili kurumdan resmi yazışmalar ile görüş yazısı alındı ve bunlara istinaden o yer belirlendi. Karşılığında da 100 dönüm yer verildi ama fiyat farkından dolayı verildi. Fiyat farkını belirleyen de fiyat takdir komisyonudur. Başta da söylediğim gibi fiyat takdir komisyonunun kararı sorgulanacak ise Türkiye’deki bütün belediyelerin fiyat takdir komisyonlarının ve kararlarının sorgulanması gerekir. Veya Pertek Belediyesi’nin 50 yıldır yapmış olduğu arazi satışlarının da sorgulanması gerekir. 

“YARGIYA BAŞVURACAĞIZ”

Fiyat takdir komisyonu sadece takas esnasında sürece dahil olmaz. Arazi satışı yapılırken de sürece dahil olur. Bu doğrultuda hakkımızda söylenen hiçbir şeyin doğru olmadığını belirtmek istiyorum. Burada ne bir rant ne bir usulsüzlük ne de bir kamu zararı kesinlikle yok. Biz kendimizden eminiz. Tüm belgelerimiz mevcut. Konunun incelenmesi için bizzat biz yargıya başvuracağız. Ayrıca bu iftiraları atanlardan da hukuki yollardan hesabını soracağız.”

Başkan Ruhan Alan: İftiraların Sebebi Yaklaşan Seçimler

“BELEDİYEDEN ÇOK KRİZ YÖNETTİK”

Yaklaşık 4 buçuk yıldır belediye başkanlığı görevindeyim. Bizler aslında belediyeden çok kriz yönettik. Pandemi, depremler, yangın, sel ve ekonomik krizler çerçevesinde görevimizi yerine getirmeye çalıştık. Örneğin 2019 yılında çimentonun bir torbası yaklaşık 4 lira iken bugün 130 lira seviyesinde. Öyle bir süreçte belediye başkanlığı yapıyoruz ki projelerimizin birçoğunu hayata geçiremedik. Hem afetler hem ekonomik sıkıntılar bizlere engel oldu. Bizler de hizmetlerimizi bu doğrultuda gerçekleştirmeye gayret ettik. Örneğin göreve geldiğimizde projelerimiz arasında “halk ekmek projesi” gibi bir konu yoktu. Ancak daha sonradan gelişen olaylar bizleri bu projeyi yapmamıza sebebiyet verdi. Biz şu anda 240 gram ekmeği 2 buçuk liraya satıyoruz. Türkiye’deki en ucuz ekmeği şu anda Pertek’te satılıyor. 

“İSTİHDAMA KATKI SAĞLADIK”

İstihdam anlamında da ciddi bir katkımız olduğunu düşünüyorum. Hiçbir işçi çıkarımı yapmadık ve aynı zamanda yaklaşık 80 kişiyi daha istihdam ettik. Bu  seksen kişiden bir tanesinin sadece maaşı, 5 yılın ortalama rakamı 8 bin 500 lira. Yaklaşık 60 milyon liralık bir kaynak bu. O halde bizler de soruyoruz geçmiş dönemde bu 60 milyon lira nerede kullanıldı? Bizim amacımız her zaman görevimizi en iyi şekilde yerine getirmek oldu. Farklı bir amacımız olsaydı bu istihdamları sağlamazdık. Sonuçta buradaki maliyet direkt olarak belediyenin kasasından gidiyor. 

“HALKIMIZI HİÇBİR ZAMAN YALNIZ BIRAKMADIK”

Sosyal anlamda da halkımızı hiçbir zaman yalnız bırakmadık. Şu ana kadar 2 tona yakın et dağıtımı yaptık. Kırtasiye ve gıda desteklerimizle zor bir ekonomik süreci yaşayan ihtiyaç sahiplerini bir nebze de olsun rahatlatmaya gayret gösterdik. Bunu yaparken de adil davrandık. Gıda ve kırtasiye gibi yardımları yaparken parti ayrımı gözetmeksizin her belediye meclis üyemizden 50 kişilik ihtiyaç sahibi listesi istedik. Şu anda Türkiye’de bunu yapan bir belediye yok. Bir sosyal destek dağıtıldığı zaman her  belediye meclis üyesine eşit şekilde yaklaşan bir belediye başkanı yoktur diye düşünüyorum.

“PERTEK KÖPRÜSÜ ACİL BİR İHTİYAÇ”

Arsa takası ile ilgili iddiaları yanıt verdikten sonra muhabirlerimizin gündeme ilişkin sorularını da yanıtlayan Pertek Belediye Başkanı Ruhan Alan, Pertek Köprüsü’nün ihalesinin yılsonunda yapılacağı açıklamaları ile ilgili sorumuza şu yanıtı verdi:

“Ak Partili 3 Milletvekili Pertek Köprüsünün yapılacağını söylüyorlar. İnşallah yaparlar ama ben inanmıyorum. Ak Partili 3 Milletvekilinin dışında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Tunceli’de bu konuyla ilgili bir açıklama yaptı. 2 kez de Başbakanlığı döneminde Binali Yıldırım Bey açıklama yaptı ama köprüyü yapmadılar. Şimdi Cumhurbaşkanı ve Başbakan açıklama yaptıktan sonra köprü hala yapılmadıysa bir düşünüyor insan. Ancak şunu söylüyorum o köprü yapılırsa ben de ilçe belediye başkanı olarak yanlarında dururum çünkü sonuçta bir hizmettir. Aynı zamanda köprü çok büyük önem taşımaktadır. Hem birçok ili Doğu Karadeniz’e bağlamasında hem ambulanslarla hasta taşınırken feribotta süre kaybedilmesinden hem de feribota yetişme düşüncesiyle hız sorununun kazalara sebebiyet vermesinden ötürü bu köprünün bir an önce yapılması gerekiyor. Belediyemiz köprü yapıldığı zaman bir ekonomik kayıp yaşayacak ama önemli olan yukarıda bahsettiğim bu 3 sorunun çözülmesidir. Belki de köprü yapıldıktan sonra ilçemiz için yeni fırsatlar doğacak, ekonomik gelir getirecek yeni fırsatlar ortaya çıkacak.”

“BELEDİYE BAŞKANLIĞI KUTSAL BİR GÖREV”

Başkan Alan, yeniden aday olacak mısınız  şeklindeki sorumuzu da şu ifadelerle yanıtladı:

“Eğer görev verilirse yeniden Pertek’te hizmet etmek isterim. Bu Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun takdirindedir. Belediye Başkanlığı zor bir iş. İnsanlar bazen çok basit nedenlerden ötürü sizlere gönül koyabiliyor. Ancak aynı zamanda da kutsal bir görev. İnsan olgusunun her alanında bulunuyorsunuz. Taziyeler, doğum, düğün gibi insanın hayattaki tüm evrelerine şahitlik ediyorsunuz. Ben bu görevden önce 8 yıl akademisyenlik yaptım. Belediye başkanlığı döneminde de başarılı bir dönem sürdürdüğümü düşünüyorum. Yalnızca Pertek’te değil Genel Başkanımız tarafından görev verilirse farklı yerlerde de görev yapmaya her zaman hazırız.”

“PERTEK İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Başkan Ruhan Alan, açıklamasını: “Özellik sosyal medya çıktıktan sonra insanları karalamak çok kolay bir hale geldi. Çamur at izi kalsın düşüncesiyle insanlar kendi köşe yazılarında açıklamalar yapıyorlar. Bu bazen resmen film senaryoları gibi üretilen olaylardan oluşuyor. Bu işler çocuk oyuncağı değil. Pertekli hemşehrilerimiz lütfen bu tarz durumların farkında olsunlar, dedikodulara ve çamur at izi kalsın düşüncesiyle ortaya atılan iftiralara itibar etmesinler. Belediyeler imkanları doğrultusunda hizmet yaparlar. İmkansızlıklar var olduğunda ise şöyle bir şey ortaya çıkar; seçmen belediye başkanının bulunduğu partiye ya da ideolojiye  bağlı olsa bile artık onu silerler. Hangi parti olursa olsun bu durum geçerlidir. Belediye olarak zor bir süreç yaşadık. Belki de 5 insan neslinin yaşadığı olumsuzlukları biz kendi dönemimizde yaşadık. Sosyal anlamda üzerimize düşeni yapmaya çalıştık. İnsanlarımız söylenen her şeye inanmasın. Biz bu dönem Pertek için elimizden geleni yaptık, yapmaya da devam edeceğiz” ifadeleriyle sonlandırdı.