Banka Hesabında Parası Olanlar Dikkat! Devlet Paraya El Koymuş Olabilir!

Türkiye'de milyonlarca vatandaşın bankalarda hesabı bulunurken, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'ndan (TMSF) gelen son açıklama gündemi sarstı.

Banka Hesabında Parası Olanlar Dikkat! Devlet Paraya El Koymuş Olabilir!

TMSF'den gelen son haber bankada parası olan vatandaşları etkiliyor. Yapılan açıklamaya göre, 10 yıldır hesaplarını kullanmayan vatandaşların mevduatları artık devletin kontrolünde.

Ziraat Bankası'nın zaman aşımı hakkında yaptığı açıklama şu şekilde:

"5411 sayılı Bankacılık Kanunu'nun 62. maddesine göre bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi, herhangi bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak on yıl içinde aranmayanlar zamanaşımına tabidir."

01.11.2006 tarih ve 26333 sayılı Resmî Gazete' de yayımlanarak yürürlüğe giren "Mevduat ve Katılım Fonunun Kabulüne, Çekilmesine ve Zamanaşımına Uğrayan Mevduat, Katılım Fonu, Emanet ve Alacaklara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik" in 8. maddesi gereğince bankaların, zamanaşımına uğrayan mevduat, emanet ve alacakların listesini şubat ayının başından itibaren kendi internet sitelerinde dört ay müddetle ilan etmesi gerekmektedir.

BAŞVURU TARİHLERİ UZATILDI MI?

Zaman aşımına uğrayan hesaplar listesinde bilgileri yer alan müşterilerimizin en geç 15 Eylül 2023 tarihi mesai saati bitimine kadar hesaplarının bulunduğu şubeye geçerli kimlik belgeleri ile başvurmamaları halinde, zamanaşımına uğramış olan mevduat, emanet, hak ve alacakları yasa gereği Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devredilecektir.

Daha önce 15 Haziran olarak açıklanan tarih, BDDK tarafından yapılan duyu ile 15 Eylül'e uzatıldı. BDDK, yayınladığı metinde "Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun 27.04.2023 tarihli kararı ile ülkemizde yaşanan deprem felaketi nedeniyle Zamanaşımına Uğrayan Mevduat, Katılım Fonu, Emanet ve Alacaklar için başvuru süresi 15.09.2023 tarihine uzatılmıştır." ifadelerine yer verdi.