Bakan Özhaseki'den Başkan Şerifoğulları'na Tam Not

Kübra Kabukçu-Tamer Ören/Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Elazığ Belediyesi tarafından yapılacak temel atma ve yapımı tamamlanan hizmetlerin toplu açılış törenlerini yapmak amacıyla Elazığ'a geldi.

Bakan Özhaseki'den Başkan Şerifoğulları'na Tam Not

Elazığ temasları kapsamında Bakan Özhaseki ilk olarak Elazığ Valiliği’ni ziyaret ederek Elazığ Valisi Ömer Toraman ile bir araya geldi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki daha sonra Elazığ Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Elazığ’ın gelecek vizyonuna değer katan projelerin Temel Atma ve Toplu Açılış Törenine katıldı.

ŞERİFOĞULLARI:“ELAZIĞ BİZİM  İÇİN ÖNEMLİ BİR SEVDADIR” 

Elazığ Belediyesi tarafından Elazığ’ın gelecek vizyonuna değer katan projelerin Temel Atma ve Toplu Açılış Töreninde konuşan Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları; “Elazığ’ımız Anadolu medeniyetinin en önemli kavşaklarından biri olan Harput’un varisi, binlerce yıl öteden geleceğe yolcuğunu sürdüren kültürüyle, sanatıyla tarihsel birikimiyle kadim bir medeniyet merkezidir. Kısaca Elazığ tüm değerleriyle bizler için çok özel bir sevdadır ve bizim tek gayemiz bu aziz ve güzel şehrimizi tüm güzellikleriyle daha güzel yarınlara taşımaktır.”dedi.

17 Ağustos 1999 depreminin yıldönümü olduğunu hatırlatan Başkan Şerifoğulları, “17 Ağustos 1999’da meydana gelen Marmara depremi milletimizin yaşadığı en acı felaketlerden biri olarak tarihteki yerini almıştır. 17 Ağustos 1999 Marmara depreminde hayatını kaybedenlere bir kez daha Allah’tan rahmet yakınlarına baş sağlığı diliyorum.” dedi.

Bakan Özhaseki'den Başkan Şerifoğulları'na Tam Not

ŞERİFOĞULLARI:“DEVLETİMİZİN GÜÇLÜ DESTEĞİ İLE 25 BİN KONUT İNŞA EDİLDİ”

Elazığ olarak 24 Ocak 2020 tarihinde büyük bir felaket yaşadıklarını ifade eden Şerifoğulları:“Elazığ olarak 24 Ocak 2020’de bizlerde büyük bir felaket yaşadık. Bu felaketin üzerinden 24 saat geçmeden Sayın Cumhurbaşkanımız yanımızdaydılar acımıza ortak oldular, yaralarımızın ivedilikle sarılması için gerekli tüm talimatları verdiler. Sizlerde 24 Ocak günü umre ziyaretinizi gerçekleştirmek Hicaz’daydınız ben daha Valiliğe varmadan sizler beni aradınız ve hızlı bir şekilde talimatlarınızı vererek vatandaşlarımızın yaralarının sarılması noktasında bizlere destek oldunuz. O gün örnek bir seferberlik ortaya konularak devletimiz milletimiz omuz omuza Elazığ için buradayız dediler. Yaşadığımız afet sonrasında vatandaşlarımızın öncelikli acil ihtiyaçlarının karşılanması noktasında gerekli adımlar  süratle atılırken kalıcı konutların biran önce inşası ve vatandaşlarımızın kalıcı konutlara yerleşmesi noktasında hızlı bir süreç başlatıldı. Devletimizin güçlü desteğiyle 2020 depreminin ardından şehrimizde 25 bin konut inşa edildi. Böylece depreme daha dayanıklı bir şehir olma noktasında önemli bir adım atmış olduk.” dedi. 

ŞERİFOĞULLARI:“ŞEHRİN ÖTELENEN SORUNLARINI BİR BİR ÇÖZÜME KAVUŞTURDUK” 

Şerifoğulları:“Önce 24 Ocak depremi ardından tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci ve son olarak asrın felaketi olan 6 Şubat depremi yaşadığımız bu zorlu süreçlerin hepsinde yüreğimizi ortaya koyarak şehrimiz için insanımız için geleceğimiz için gerekli adımları attık. Biliyoruz ki belediyecilik şehre aşkla bağlı olmayı ve bu doğrultu da eser üretmeyi gerektirir. Cumhurbaşkanımızdan aldığımız feyz ışığında insanı merkeze alan çözüm odaklı bir belediyecilik anlayışıyla 2019 yılında hemşehrilerimizin güçlü desteğiyle geldiğimiz bu makamda sevdalı olduğumuz bu şehrin ötelenen sorunlarını bir bir çözüme kavuşturmak her alanda güçlü ve gelişmiş bir şehir ilan etmek ve insanımızı ihya etmek oldu.” dedi.

BAŞKAN ŞERİFOĞULLARI: “BELEDİYECİLİK AŞK İŞİDİR, GÖNÜL İŞİDİR”

Gönülden yapılan her işin bereketleneceğini ifade eden Başkan Şerifoğulları, “Belediyecilik millete hizmetkâr olma makamıdır. Belediyecilik gönül işidir, belediyecilik aşk işidir. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yerel yönetimde benimsediği gibi hizmet önemli ama halkın gönlünü kazanmak daha önemlidir. Önceliğimiz insanımızın gönlünde yer almak ve eser belediyeciliğini ortaya koymaktır.” dedi.

 BAŞKAN ŞERİFOĞULLARI: “100 PROJEMİZDEN 80’NİNİ TAMAMLADIK”

 Geride bıraktığımız süreçte hemşehrilerine vadettiği 11 ana başlıktaki 100 projeden 80’ini tamamladıklarını ifade eden Başkan Şerifoğulları; “ Ayrıca şehrimizin ihtiyaçlarına binaen 21 projemizi daha hayat geçirdik. Toplamda 101 projeyi hayata geçirmiş olduk. Şehrimizin dört bir yanında kronikleşmiş sorunları çözüme ulaştırırken insanımızın yıllardır hayal ettiği çalışmaları da hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Bakan Özhaseki'den Başkan Şerifoğulları'na Tam Not

VALİ TORAMAN:“ BAŞKANIMIZIN GAYRETİNE ŞAHİDİZ” 

Vali Toraman ise yaptığı açıklamada; “Elazığ kökü Harput’ta olan kadim bir şehir bu kadim şehir 2020 ve 2023 yılında 2 büyük depremine mazur kaldı. Özellikle 2020 depreminden sonra cumhurbaşkanımızın takibinde bu şehri yeniden imar etmek için var gücüyle çalıştı. Şehir yapı stokunu geliştirdi. Bu çalışmalarla çevre şehircilik  bakanlığının sürekli desteğini ve yardımını sürekli yanımızda hissettik. TOKİ ve kentsel dönüşüm müdürlüğüne teşekkür etmek isterim. Bu dönüşüm sayesinde  afetlere karşı dirençli olmak konusunda önemli adımlar attık. Bunu 6 Şubatta gördük ve 6 Şubat depreminde ciddi bir kayıp yaşamadık. Elazığ 6 Şubat depreminde diğer illere göre dirençli bir liman oldu. Bu destekler açısında kıymetli belediye başkanımız çok güzel çalışmalar yürüttü, gayretine ve samimiyetine şahidiz”dedi.  

ÖZHASEKİ:“KİMSE ALTYAPI İŞİNE GİRMEZ, BAŞKANIMIZI KUTLUYORUM” 

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın önemli hizmetler yaptığını ifade eden Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki yaptığı açıklamada; “Bugün burada gerek temelini atacağımız alt yapı yatırımlarını ve açılışlarını yapacağımız yatırımların Elazığ için hayırlı olmasını niyaz ediyorum. Bugün burada değerli başkanımızın onlarca yapmış olduğu eserleri sizlere sunacağı hizmetler yanında  Belediye başkanlığı kutsal bir iş. Fakat orada da doğru olan doğru zamanda  eldeki bütçeyi doğru kullanmaktır. Birçok arkadaş alt yapı işine girmekten çekinir nankör bir hizmettir. O yüzden kolay kolay kimse alt yapı işine girmez. Kendisine çok teşekkür ediyorum, nice hizmet yılı ömrü versin. Asrın felaketi olarak tarif ettiğimiz bana göre 1100 yıllık Anadolu medeniyetimizde başımıza gelen en büyük acı. 50 binden fazla canımızı toprağa verdik. 18 ilimiz etkilendi. Maddi hasar hiç söylenecek gibi değil. 100 milyar doların üzerinde büyük bir meblağdan bahsediyoruz.”dedi.

Bakan Özhaseki'den Başkan Şerifoğulları'na Tam Not

YERİNDE DÖNÜŞÜM BİR MECBURİYET 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki,“ Yeni bir formül başlattık,  yerinde dönüşüm diye bu bir mecburiyetti. Rezerv alan bulamıyoruz. İnsanlar hatıraları olan yerlerinden uzaklaşmak istemiyorlar oradaki insan ilişkisini sürdürmek istiyorlar, bundan dolayıdır ki yerinden dönüşüm formülü başlattık. Vatandaşlarımız derlerse ki bir taraftan hibe bir taraftan da kredi vererek evlerini yapmalarını sağlayacağız ama sağlıklı bir şekilde yaptığı takdirde sonuna kadar destek vereceğiz. 2 sene vadesiz 10 sene faizsiz verdiğimiz kredinin geri dönüşümünü isteyeceğiz. Vatandaş kendi evini yapacak,  istediği müteahhitle yapacak. Bizde 2 sene içinde hiçbir şey istemeyeceğiz. 10 yılda da verdiğimiz kredinin geri dönüşümünü isteyeceğiz. Bu yüzden vatandaşımız başvuruları yapıyor. Bunun çok büyük faydaları var.”diye ifade etti. 

“FAY HATLARININ GEÇTİĞİ YERLERDE ASLA YAPI YAPILMAYACAK”

Sonuna kadar vatandaşlara destek olacaklarını ifade eden Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki,“Bir taraftan rezerv alanlar yapacağız bir yandan da vatandaşın yapmasını sağlayacağız. Bunu yaparken de destek sonuna kadar devam edecek. Elazığ’da 2 bin civarında yerinde dönüştürmek istiyoruz diye müracaatlar  var. Fay hatlarının geçtiği yerlerde asla bir tek yapı yapılmayacak, bunda tavizimiz yok” dedi. 

“ŞEHİR MERKEZLERİNİ BAKANLIK OLARAK BİZ YAPACAĞIZ”

Sıfır toleranslı bir döneme geçiyoruz diyen Bakan  Mehmet Özhaseki,“Zemin etütleri yapılmadan da yapılamayacak ve bir de sıfır tolerans dediğimiz bir döneme geçiyoruz. Eğer Japonya’da deprem oluyor herkes yerlerinde rahatça uyuyorsa bizler kendimizi camdan dışarı atıyorsak kara kara düşünmemiz lazım. TOKİ’nin yaptığı konutlarda bir çatlak bile olmadı. Çünkü sıfır tolerans gösterildiği için o yüzden bu işte de asla tolerans olmayacak. Yapılan yapılara ben dikkat ettim yüzde 98’i 2000’den önce yapıldı. 8 ve buçuk depremine dayanıklı bir yönetmelik geldi ama malzemeden çalmazsanız emin olun ki hiçbir şey olmaz. Bir taraftan da bir karar daha aldık şehir merkezlerini bakanlık olarak biz yapacağız” dedi.

Bakan Özhaseki'den Başkan Şerifoğulları'na Tam Not

“ELAZIĞ’IMIZA 2 MİLYAR 603 MİLYON LİRALIK YATIRIM KAZANDIRIYORUZ”

Bakan Özhaseki son olarak, “Bu kapsamda Elazığ’ımıza 20 bin 261 afet konutu inşa edeceğiz. 6 Şubat’tan bugüne 1887 konutun inşasına başladık. Bir taraftan depremin izlerini silerken diğer taraftan da şehrimize yeni eserler kazandırmayı sürdürüyoruz. Bugün 1 milyar 3 milyon liralık altyapı yenileme projeleri ile 619 milyon lira değerindeki ileri biyolojik atık su arıtma tesisimizin temellerini atıyoruz. Ayrıca toplam değeri 981 milyon lirayı bulan 30 farklı projenin de toplu açılış törenini gerçekleştiriyoruz. Böylece Elazığ’ımıza 2 milyar 603 milyon liralık yatırım kazandırıyoruz. Tüm bu eser ve projelerin gakgoşlara hayırlı olmasını diliyor, emeği geçen kurumları tebrik ediyorum. Sizleri bir kez daha muhabbetle selamlıyorum.” ifadelerine yer verdi.

Bakan Özhaseki'den Başkan Şerifoğulları'na Tam Not

ERDOĞAN MESAJ GÖNDERDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bakan Özhaseki ile Elazığlılara bir mesaj gönderdi. Bakan Özhaseki’nin talimatı ile Elazığlılara okunan mesajda Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Sevgili Elazığlılar, Aziz kardeşlerim. Sizleri en kalbi duygularımla, hasretle, muhabbetle selamlıyorum. Öncelikle bugün 24. Yıl dönümünü üzüntüyle andığımız 17 Ağustos Marmara depremiyle 6 Şubat’taki deprem felaketinde hayatını kaybeden bütün vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Rabbim bir daha milletimize böyle acılar yaşatmasın. Depremin yaralarını sarmak ve depremzedelerimizi yeni yuvalarına en kısa sürede kavuşturmak için yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Şimdiye kadar 180 bin deprem konutunun ihalesi gerçekleşti. İnşaatlar hızla yükseliyor. Yapımı biten konutları inşallah Ekim- Kasım ayı gibi etap etap teslim etmeye başlayacağız. Bu kapsamda Elazığ’ımıza 20 bin 261 afet konutu inşa edeceğiz. 6 Şubat’tan bugüne 1887 konutun inşasına başladık. Bir taraftan depremin izlerini silerken diğer taraftan da şehrimize yeni eserler kazandırmayı sürdürüyoruz. Bugün 1 milyar 3 milyon liralık altyapı yenileme projeleri ile 619 milyon lira değerindeki ileri biyolojik atık su arıtma tesisimizin temellerini atıyoruz. Ayrıca toplam değeri 981 milyon lirayı bulan 30 farklı projenin de toplu açılış törenini gerçekleştiriyoruz. Böylece Elazığ’ımıza 2 milyar 603 milyon liralık yatırım kazandırıyoruz. Tüm bu eser ve projelerin gakgoşlara hayırlı olmasını diliyor, emeği geçen kurumları tebrik ediyorum. Sizleri bir kez daha muhabbetle selamlıyorum.” ifadelerine yer verdi.

Yapılan konuşmaların ardından temel atma ve hizmetlerin toplu açılışları yapıldı.