Bakan Özer Müjdeyi Verdi, Kreşler Ücretsiz Olacak!

Hürriyet'in geleneksel kahvaltısına katılan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, anaokulu sayısının 9 bin 482'ye, okulöncesi eğitim oranının da yüzde 99'a yükseldiğini açıkladı. Bakan Özer, önümüzdeki eğitim ve öğretim yılından itibaren kreşlerden para alınmayacağını da müjdeledi.

Bakan Özer Müjdeyi Verdi, Kreşler Ücretsiz Olacak!

Bakan Özer’in açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

9 BİN 482 ANAOKULU VAR

“Göreve geldiğim zaman 3 yaştaki okullaşma oranı yüzde 9’du, 4 yaşta yüzde 16’ydı, 5 yaşta, yüzde 65’di. 2 bin 782 tane anaokulu vardı. 3 bin tane anaokulu yapmak için yola çıktık. 4 koldan gittik. Bir, yeni bina yaptık. İki, atıl binaları bakım onarımına geçip anaokuluna çevirdik. Üçüncüsü bizim sanat merkezleri akşama kadar boş. Orayı Kreş yaptık. Her okuldan boş olan kapasiteyi okulöncesine çevirdik. Dolayısıyla erişim de kolaylaştı. 1.5 yılda 6 bin 700 anaokulu yapmışız. Toplam 9 bin 482 oldu. 3 yaş yüzde 21’e çıktı. 4 yaş yüzde 42’ye çıktı. 5 yaşta olayı bitirdik. Yüzde 65’ten yüzde 99.9’a çıktı. Erişim problemi artık bitti, çözüldü. Kız çocuklarının okullaşma problemi çözüldü. Bu eğitimde fırsat eşitsizliğiyle ilgili en büyük yatırım oldu. Aslında bu sessiz bir devrim. Bir hamle daha yaptık. 6 Şubat tarihi itibarıyla tüm Türkiye’de okulöncesi öğrencilere ücretsiz Yemek veriyoruz. 

İllerde valilikler kanalıyla her yıl kreşlerden para alınıyordu. 50 lira, 100 lira, tam gün eğitim devam ediyorsa 400 yüz, 500 yüz, bin lira alan devlet okulları vardır. İşte abla istihdamı, çocuklara tuvalete götürmek için. Onların hepsini de kaldırdık. Yani bir sonraki eğitim öğretim yılında okulöncesi eğitimde hiçbir ücret alınmayacak.

DEVLET OKULLARI DAHA İYİ

Özel öğretim kurumlarıyla ilgili bir algı var; Çocuğuma çok iyi eğitim veriliyor. Devlet okulları her zaman özel okullardan daha iyi. Ama bazı geleneği olan özel okullar var. Onlar evet, iyi eğitim veriyor. Yabancı dil, özgüven, sosyal kültürel etkinliklere katılım, kendisini ifade edebilme biçimi. Okulun dışındaki parametreler, okul parametreleri kadar etkili.Eğitim ve fırsat eşitliğini güçlendirmek için sosyal politikaları 20 yıldan beri uyguluyoruz. Ücretsiz kitap, yardımcı kaynak, taşımalı eğitim, ücretsiz yemek, burs. Şartlı eğitim yardımı, eğitime devam etme şartıyla yapılan yatırımlar.

ERKEN UYARI SİSTEMİ

Son 6 ayda bir sistem kurduk. Erken uyarı sistemi ve takip sistemi. Erken uyarı sisteminde yapay zekâyı da kullanıyoruz; çocuğun akademik başarısı, devamsızlık durumu ailesinin ekonomik durumuna göre okul dışına kayabilir, okulu terk edebilir potansiyeli olan çocukları erkenden belirliyoruz. Dolayısıyla il alarm veriyor, okul müdürüne yönlendiriliyor, rehber öğretmenler devreye giriyor. Problem varsa Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve valilikler devreye giriyor. İçişleri Bakanlığı ile bir sistem kurduk. 6 ay önce lisedeki okullaşma oranı yüzde 90’dı, şu anda yüzde 99.4 bu sistemle.

94 BİN ÖĞRENCİYİ ARIYORUZ

İlkokulda 28 bin 290, ortaokulda 44 bin 518, lisede 22 bin 176 toplamda 94 bin 984 öğrenci var zorunlu eğitimde olması gerektiği halde kayıt olmamış. Bunları bulmaya çalışıyoruz. 100 binin altında. Evine gidiyorsun, böyle birisi yok yurtdışına gitmiş, kaydını aldırmamış ama kayıtlı görünüyor. Başka yerlere göç etmiş. 1 senede biz bu rakamları düşürdük. 6 ay önce erken uyarı sistemini devreye sokmadan önce lisede kaydolmayan öğrenci sayısı 241 bindi, 22 bine düşürdük.