Bahsi: Seçim Bitti, Deprem Tazminatı Alamayan İlçeler Hala Bekliyor

Memur-Sen Elazığ İl Temsilcisi ve Eğitim Bir-Sen Elazığ 1 No'lu Şube Başkanı İbrahim Bahşi, Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle kamu çalışanlarına verilecek olan tazminat hakkından faydalanamayacak 5 ilçeyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Bahsi: Seçim Bitti, Deprem Tazminatı Alamayan İlçeler Hala Bekliyor

12.05.2023 tarihli ve 32188 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile deprem bölgesindeki kamu görevlilerine 6/2/2023 tarihinden itibaren 6 ay süreyle aylık 2.059,99 TL tazminat ve 972 TL fazla çalışma ücreti olmak üzere toplamda 3.031,99 TL ödeme yapılacağı açıklanmıştı. Ancak bu durumundan Elazığ'daki 5 ilçe faydalanırken; Ağın, Alacakaya, Arıcak, Keban ve Sivrice ilçelerinde görev yapan kamu personelleri kapsama alınmamıştı.

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla 1 Mayıs’ta yapılan Memur-Sen 7. Olağan Genel Kurulu’nda, depremden etkilenen bölgelerde çalışan kamu görevlilerinin taleplerini “Afet bölgesinde kamu görevlilerimiz var. Elazığ ve Malatya depreminde bir tazminat uygulaması yapıldı, bu çok kıymetliydi. Bu sebeple ‘Asrın felaketi’ olarak adlandırılan bu büyük afette de görev yapan kamu görevlisi arkadaşlarımıza tazminat verilmesi gerektiğini buradan ifade ediyorum” sözleriyle dile getirmişti.

Bu talep karşılıksız kalmamış, 12.05.2023 tarihli ve 32188 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile deprem bölgesindeki kamu görevlilerine 6/2/2023 tarihinden itibaren 6 ay süreyle aylık 2.059,99 TL tazminat ve 972 TL fazla çalışma ücreti olmak üzere toplamda 3.031,99 TL ödeme yapılması resmiyet kazanmıştı. 

emur-Sen Elazığ İl Temsilcisi ve Eğitim Bir-Sen Elazığ 1 No'lu Şube Başkanı İbrahim Bahşi, karardan faydalanamayan ilçelerle ilgili açıklamalarda bulundu.Bahşi, açıklamasında: 

KARAR HAYAL KIRIKLIĞINA YOL AÇTI

"AFAD tarafından Adana, Diyarbakır ve Elazığ illerinin tamamı ile Sivas ilinin Gürün ilçesi “Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi” ilan edilmiş olmasına rağmen bahse konu yerlerin tamamının karar kapsamına alınmaması büyük bir hayal kırıklığına yol açmıştır. 
İlimizdeki Ağın, Alacakaya, Arıcak, Keban ve Sivrice ilçelerinin hangi saikler ve hangi gerekçeler ile kapsam dışı bırakıldığı büyük bir merak konusudur. Bakanlıkta masa başında bu ilçeleri kapsam dışında bırakan irade hangi mantıklı gerekçe ile böyle karar vermiştir. 
Bu günlerde kurumlar deprem tazminatı ödemelerine başladılar. Fakat adı geçen ilçelerimizde çalışan memurlar hesaplarında herhangi bir hareketlilik göremediler. Çünkü onlara söz verilmesine rağmen hala harekete geçilmemiş. 

İLÇEDEKİ KAMU PERSONELLERİ MAĞDUR

Seçimden önce Ak Partili siyasilerin bu sorunun çözümü ile ilgili verdikleri müjde bir kez daha gündeme gelmiştir. Bu 5 ilçemizde çalışan kamu çalışanları sorunun neden hala çözülmediğini ve mağduriyetlerinin neden hala giderilmediğini soruyorlar. 

MAĞDURİYET GİDERİLMELİDİR

Bu bağlamda afet kapsamında kalan tüm illerdeki ve ilçelerdeki çalışanlara tazminat verilmelidir. Vatandaşın mağduriyeti giderilmelidir" ifadelerine yer verdi.