Ak Parti'nin Ekim Planı

Ak Parti yerel seçimlerde belediye başkan adaylarını belirleme noktasında sıcak günlere rağmen hummalı bir çalışma içerisinde.

Ak Parti'nin Ekim Planı

Ak Parti Genel Merkez Teşkilat Başkanları yanında Yerel Yönetim Başkanlığı yetkilileri tüm ülkeyi tarıyor, tebdil-i kıyafetle şehirlere gidip halkla görüşüyor, mevcut belediye başkanlarının karşılıklarını soruyor. Heyetler bu çalışmayla birlikte olası bir değişiklik halinde “kimi belediye başkanı görmek istersiniz?” sorusuyla da farklı isimleri arıyor.

Bu çalışmalar ekim ayı sonuna kadar tamamlanacak ve bu ayın sonunda 30 büyükşehir belediye başkan adayı kamuoyuna duyurulacak.

Muhtemelen de bir hafta sonra 7 Kasım’da da il Belediye Başkan adayları açıklanmış olacak. Bir hafta sonra da tüm ilçe ve Belde Belediye başkan adayları belirlenmiş olacak.

Efkan Ala’nın başkanı olduğu, Ömer Çelik, Erkan Kandemir, Hamza Dağ’ın bulunduğu strateji ekibinin, sahadan gelen raporları derleyerek 7 Ekim’de gerçekleştirilecek kongrenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunması bekleniyor.

 Diğer partiler, Ak Parti’nin adayları açıklandıktan sonra aday belirleme stratejisini uygulayacak. 

Cumhur ve Millet ittifakına mensup partilerin bazı illerde ortak aday çıkartmalarına dair şimdiye kadar bir adım atmadıkları ancak bunun sayısı az da olsa birkaç ilde yapılmasının planlandığı ifade ediliyor.

Ak Parti, yerel seçimlerde gösterdiği adaylarla, 14 Mayısta aldığı ve 2018 seçimlerine göre 7 puan düşürdüğü oylarını yeniden yüzde 40’ların üzerine çıkarmak adına en çok oyu alabilecek, tabanda karşılığı olan ve sevilen isimleri aday göstermesi bekleniyor.