Ak Parti'de TBB Krizi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığı'nı 515 oyla kazandı.

Ak Parti'de TBB Krizi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

AK Partili rakibi Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç ise 250 oy alabildi. AK Partili delegelerin sandığa gitmemesinden kaynaklandığı ifade edilen bu sonuç, parti içerisinde tartışmalara neden oldu.

 Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaşanan duruma tepki gösterdiği ve AK Parti Yerel Yönetimler Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ı azarladığı öğrenildi. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığı'nı 515 oyla kazanırken AK Partili rakibi olan Trabzon Büyükşehir Başkanı Ahmet Metin Genç ise 250 oy alabilmişti.

İmamoğlu'nun ezici üstünlükle kazandığı bu zafer AK Parti içerisinde tartışmalara neden oldu.

AK Parti'nin 20 yıldır elinde bulundurduğu Türkiye Belediyeler Birliği seçimini kaybetmesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tepkisini çekti. Erdoğan'ın delegelerin tamamını oy kullanmaya getiremeyen AK Parti Yerel Yönetimler Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'a "Arkadaşlar yenilgiyi baştan kabul etmişler" dediği öğrenildi.

Yılmaz'ın da Erdoğan'ın bu çıkışı karşısında "Bana biraz süre tanıyın, gerekeni yapacağım" diyerek sorumlulardan hesabını soracağının sinyalini verdi.

Konuyla alakalı AK Partili yetkililerden ve Yılmaz'dan henüz bir resmi açıklama gelmedi. Fakat Yılmaz’ın  Ak Parti İl Başkanlıkları ile Ak partili belediyelere yönelik ziyaretlere başladığı ve partililere, "31 Mart'ta beklediğimizi alamadık. Seçim bitti. Şimdi gelecekteki çalışmalarımıza katkısı olacak şey, kucaklaşmak, Cumhurbaşkanımızın kurduğu, dünyanın en büyük siyasi hareketlerinden birisi haline gelmiş olan AK Parti davasının bayrağını taşımak" ifadeleriyle seslendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan azar işiten Yerel Yönetimler Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ın apar topar sahaya inmesi ve partililerle görüşmesi de gösteriyor ki Ak Parti belediyelerdeki üstünlüğü yanında Belediyeler Birliklerindeki üstünlüğünü de kaybediyor.

Bu kayıpların önüne geçilmesi amacıyla yapılan ziyaretlerin bir faydası olur mu yoksa sırf Erdoğan’dan süre istemesinin bir gereği olarak mı Yılmaz illeri geziyor bilemiyoruz.

Ancak Yusuf Ziya Yılmaz’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan süre istemesi ve kendisinin de bu süreyi  vermesi de gösteriyor ki Ak Parti üst kademelerinde parti tabanının beklediği değişim bir başka bahara hatta bir başka seçime kalmış gibi.

Her kaybedilen seçim sonrası “halkımızın verdiği mesajı aldık, gereğini yapacağız” dedikten sonra ancak iki il başkanının istifasıyla bu sağlanmaya çalışılıyorsa, yine değişimin parti tepe yöneticilerden değil de illerden başlatılması hedefleniyorsa, Ak Parti’de hiçbir şey değişmez  ve kan kaybı devam eder.