Afetzedelere psikolojik destek

6 Şubat tarihinde meydana gelen depremin merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan ve birçok ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin birçok ilde yıkımlara sebebiyet verdi.

Afetzedelere psikolojik destek

Elazığ Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Ahmet Kabaklı Öğrenci Yurdu’nda kalan 2000’i aşkın depremzedenin sağlığını, barınması ve beslenmesi düşündüğü kadar yaşlısından çocuğuna kadar tüm depremzedelerin psikolojisini de düşünüyor.
Depremden etkilenen çocuklar, yetişkinler ve yaşlılar ile Elazığ Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde çalışan 7 psikolog ilgilenerek ve durmadan yanlarında olarak onları rahatlatmak için hizmet veriyor. Aynı zamanda Sağlık İl Müdürlüğünden görevlendirilen 1 doktor,1 hemşire ve hali hazırda bekleyen bir ambulans Bulunmakta ayrıca sağlık problemi olan depremzedelere hızlı bir şekilde müdahalede bulunuluyor. Yine Milli Eğitim İl Müdürlüğü ile ortak bir şekilde başlatılan Proje kapsamında yurttaki çocuklara kreş olanağı sağlandı. Çocuklar kreşe giderek deprem psikolojisinden biraz da olsa uzaklaşıyor.
Elazığ Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, “Depremin merkez üssü olan Kahramanmaraş ve depremin etkilediği çevre illerden gelen depremzedelerimizin psikolojileri yıpranmış durumda. Biz Elazığ Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü olarak 7 psikoloğumuz ile bu kardeşlerimizin, çocuklarımızın yanlarında olarak psikolojilerini onarmaya çalışıyoruz. Ayrıca Sağlık İl Müdürlüğü tarafından görevlendirilen sağlıkçılar sayesinde olay yerinde müdahaleler hızlı bir şekilde yapılıyor. Yine depremzede çocuklarımız için yurdumuzda açmış olduğumuz kreşte ise eğitmenlerimiz tarafından çocuklar derslerine devam ediyorlar” denildi.