40 Yıllık Bekleyiş...

Elazığ'ın Palu ilçesinde yayla turizmine çok önemli katkı sunacak olan ve birçok köyü birbirine bağlayacak olan yaklaşık 10 kilometrelik yol 40 yıldır açılamadı. Yaklaşık 10 kilometrelik açılmak istenen yol 8 köy ve mezra arasındaki ulaşımı sağlayacağı gibi yaylaya ulaşmak isteyenlere Bingöl üzerinden ulaştıkları için 80 kilometre mesafede kısalmış olacak.

40 Yıllık Bekleyiş...

Palu Der  Palu’nun çözülemeyen sorularını siyasilere iletirken, Palu’nun Büyük Çaltı ve Kayalık köylerinin 40 yıldan beri yapılmayan yolu için herhangi bir talepte bulunmamaları yöre halkının tepkisine sebep oldu. İlimiz Palu İlçesinin problemlerini çözülmesi amacıyla Palu Kültür ve Dayanışma Derneği’nin Genişletilmiş Yönetim Kurulu toplantısında söz konusu yolun gündeme gelmemesi tepkilere sebep oldu.

YAYLA TURİZMİNE ENGEL

Elazığ’ın Palu ilçesinde yayla turizmine çok önemli katkı sunacak olan birçok köyü birbirine bağlayacak olan yaklaşık 10 km’lik mesafe tüm uğraşlara rağmen bir türlü açtırılamıyor.

40 Yıllık Bekleyiş...

Elazığ’ın Palu ilçesine bağlı Büyük Çaltı ve Kayalık köyleri arasında yer alan yayla yolu bölge halkının yaşadığı mağduriyetlere rağmen açılmıyor. Yaklaşık 10 km’lik açılmak istenen yol, 8 köy ve mezra arasındaki ulaşımı sağlayacağı gibi yaylaya ulaşmak isteyenlere Bingöl üzerinden ulaştıkları için 80 km mesafede kısalmış olacak.

10 KİLOMETRELİK YOL

Heylanlılar Yardımlaşma ve Dayanışma Başkanı Hüseyin Gül gazetemize özel yaptığı açıklamada “Açılmasını istediğimiz yol Kayalık köyü ile Büyük Çaltı (Heylan) köyü ortasında kalıyor. Haydar yaylasının aşağısındaki Elma Düzünün Oradan Botan Arazisine oradan Gırd deresine ve Sultan Kubeys Dağı İle Gır belek Dağları arasından Kayalık köy yoluna bağlanacak. Açılmasını istediğimiz yol yaklaşık 10 Km'lik bir yol. Bu yol açılırsa Heylan ile 7 köyün birbiriyle bağlantısı kurulmuş olacak. Yol olmadığı için bölge halkı büyük sıkıntılar yaşıyor. Kayalık, Gözerek, Korucu, Bilaloğlu ve Yenice köyleri ile birkaç mezramız birbiriyle bağlanmış olacak. Yolumuz açılırsa bölge halkına ve Elazığ'a ekonomik anlamda da çok ciddi katkıları olacak” diye konuştu.

40 Yıllık Bekleyiş...

ARICILIKTA BÖLGEDE SÖZ SAHİBİ OLABİLİRİZ

Bingöl yaylalarında elde edilen balın tüm Türkiye’de önemli bir pazarı olduğuna dikkat çeken Gül “ Bingöl ile aynı coğrafyaya sahibiz. Bingöl dağlarında elde edilen bal ile aynı kalitede bal elde etmemiz için hiçbir eksiğimiz yok. Çok büyük bir yayladan bahsediyoruz.  Bu nedenle 2 bin – 2 bin 500 arı kovanı yaylamıza götürerek her türlü çevresel faktörden uzak olduğu için %100 doğal bal yetiştirme imkânına sahip olacağız.  Bununla birlikte yaylamız hayvancılık için de çok önemli bir yere sahip.  Yüzlerce büyükbaş binlerce küçükbaş hayvanımızı barındıracak kapasiteye sahip bir yaylaya sahibiz.  Hayvancılıkla uğraşan köylülerimizin yem maliyetlerini büyük ölçüde azaltmış olacağız. Yine yazlık ev yapmak isteyen birçok vatandaşımız var. Yol olmadığı için herhangi bir inşaat yapamıyorlar” diye kaydetti.

40 Yıllık Bekleyiş...

YAYLADAKİ BİR CENAZEYİ 2-3 SAATTE KÖYE ZOR GETİREBİLDİK

Bölge halkının ciddi mağduriyet yaşadığını ifade eden Gül “Yaylaya gidenler büyük zorluklar çekerek gidiyorlar. 1 ay önce yaylada yaşlı bir teyzemiz öldü. 7-8 km'lik mesafeyi yol olmadığı için Bingöl üzerinden yaklaşık 80 km dolanarak cenazemizi köye getirebildik.  Bölge halkı ciddi bir mağduriyet yaşıyor. Bu yolu açmak için 40 yıldır mücadele veriyoruz.” dedi.

40 Yıllık Bekleyiş...

YOLUN AÇILMASI İÇİN GEREKLİ MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ

Gül son olarak, “Yolun açılması için gerek bürokraside gerekse siyasi olarak bütün girişimlerde bulunacağız. Köy muhtarlarımızla görüştük. Onlarda bölge halkı için önemli bir yatırım olacağını söyleyerek bize desteklediklerini söylediler.

40 Yıllık Bekleyiş...Bu bölge Bingöl'e çok yakın aramızda sadece bir sıra dağ var. Dağın arka tarafında Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız Cevdet Yılmaz'ın köyü bulunuyor. Kendisi de bu bölgenin insanı, gerekli randevuları alıp kendisinden de yolumuz açılması için destek talebinde bulunacağız. Yolun açılması o coğrafyada yaşayan halkımıza önemli bir ekonomik katkısı olacaktır” diyerek sözlerini tamamladı.

40 Yıllık Bekleyiş...