ALTERNATİFLER SUNULMALI

ALTERNATİFLER SUNULMALI

RÜSTEMPAŞA MAHALLESİ’NİN BİR BÖLÜMÜNÜN DE RİSKLİ ALAN EDİLMESİ İLE BİRLİKTE ŞEHRİN ÖNEMLİ BİR BÖLÜMÜNÜ TÜMÜYLE YIKIP YENİDEN İNŞA ETME FIRSATI DOĞDU. ANCAK BU FIRSATIN ŞEHİR VE VATANDAŞ İÇİN AVANTAJA DÖNÜŞÜP DÖNÜŞMEYECEĞİ HALEN MERAK KONUSU

13 Mart 2020 - 18:01

24 Ocak'ta gerçekleşen depremden sonra şehrin dört mahallesi riskli alan ilan edildi.  İki hafta önce Mustafapaşa, Abdullahpaşa, Sürsürü mahallerinin riskli alan edilmesinin ardından Rüstempaşa Mahallesi’nin de bir bölümünün riskli alan ilan edilmesinin şehir de mülk sahiplerine neler getirip götüreceği konusunda herhangi somut bir bilgi yok.

TİCARİ YOĞUNLUK ALANLARI İÇİN NE DÜŞÜNÜLÜYOR?
Riskli alan ilan edilen Mustafapaşa ve Rüstempaşa mahallelerinin özellikle orduevi üst kavşağı, Hamza Yanılmaz katlı kavşağı bölgesinde yoğun bir ticari hayatın yaşandığına ve bu alanlarda gayrimenkul değeri oldukça yüksek işyerleri ve binaların olduğuna dikkat çeken vatandaşlar, bu alanlarda inşa edilecek yeni yapıların bu ticari hayatı sekteye uğratacak bir planlama yerine ticareti daha da artıracak bir planlama  göz önünde bulundurularak yapılması  gerektiğini ifade ettiler.

SOSYOLOJİK DÜŞÜNÜLMESİ DE GEREKİYOR
Orduevi alt ve üst kavşağı ile bağlantı yollarını merkez alan riskli alan ve kentsel dönüşüm planlamasında bu bölgelerin, şehrin doğudaki tüm ilçe, belde ve köylerinin otobüs ve minibüslerinden en çok yolcu alıp bıraktıkları, tarımsal, ,inşaat, gıda ve diğer ihtiyaçların yoğun olarak temin edildiği ticari bir merkez ve tüm bu bölge insanlarının buluşma noktası olduğuna dikkat çeken vatandaşlar, bu bölgenin özelliğinin yitirilmemesi için planlamaya sosyolojik açıdan bakmanın da yararlı olacağını ifade ediyorlar.

PARKIN OLMADIĞI MAHALLELER
Mustafapaşa ve Rüstempaşa mahallelerinin şehrin en eski yerleşim yerlerinden olduğu için özellikle yeşil alan ve park açısından oldukça fakir mahalleler olduğuna vurgu yapan semt sakinleri, bu süreçte özellikle ada bazlı yapılacak yeni yapılarda hem otopark hem de yeşil alan ve park sorunlarının da çözülmesine fırsat doğurduğunu, bu yapıldığı takdirde yapılan bina ve işyerlerinin değerlerinin daha da artacağını ifade ediyorlar.

Bu mahallelerin yeni yüzü ve çehresi ile şehrin yeni cazibe merkezlerinden biri olması halinde Elazığ’ın batı yönündeki gelişmesine bir denge getireceğini belirten vatandaşlar, bunun için bu alanlara TOKİ projeleri yerine çok etraflıca düşünülmüş, hem mülk sahipleri hem de devletimizi maddi açıdan zora sokmayacak bir imar planlaması ile mümkün olabileceğini ifade ediyorlar.

ALTERNATİFLER TARTIŞILMALI
Gerek riskli alan ilan edilen bölgelerde gerekse ağır, orta ve 2000 yılı öncesi yapıldığı için yenilenmesinde fayda görülen binaların dönüşmesinde TOKİ gibi Elazığ Belediyesi’nin öncülüğünde bir dönüşüm ile özel firma ve müteahhitlerin önerilerinin de değerlendirildiği alternatiflerin kamuoyunda tartışılmaya açılmasını isteyen vatandaşlar, bu konuda en faydalı olanının belirlenmesi için alternatif proje ve tekliflerin ortaya konması gerektiğini belirtiyorlar.

Bu haber 5358 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Uzman
  1 ay önce
  Güçlendirme gibi bir imkân varken her binayı yikmak millî servetin israf edilmesidir
 • al
  2 ay önce
  depreme dayanıklı evleri sadece toki yapabilir. çünkü tünel kalıp sistemi çook pahalı ve müteahitler bu buyuk maliyetin altına giremez..bu yuzden toki yapmalı ki tünel kalıp sistemini sadece toki kaldırabilir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kısıtlamalara İlişkin Açıklama Yaptı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kısıtlamalara İlişkin Açıklama Yaptı
ELAZIĞ KURUM’U BEKLİYOR
ELAZIĞ KURUM’U BEKLİYOR