Zam Maratonu Başlıyor! Türk-İş'in Asgari Ücret Teklifi Belli Oldu

Asgari ücrette zam maratonu başlıyor. Milyonlarca çalışanın gözü Asgari Ücret Terspit Komisyonu toplantılarında olacak. Toplantı öncesi işçi tarafını temsil eden Türk-İş asgari ücret teklifinde taban rakamını resmen duyurdu. İşte işçinin pazarlığa başlayacağı rakam…

Zam Maratonu Başlıyor! Türk-İş'in Asgari Ücret Teklifi Belli Oldu
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Milyonlarca çalışanın ocak zamları için kritik sürece girildi. Hükümet, işçi ve işveren tarafı 11 Aralık’ta zam için masaya oturuyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın asgari ücrette yılda ‘tek zam’a işaret etmesinin ardından işçi tarafını temsil eden Türk-İş ilk kez rakam telaffuz etti.

TÜRK-İŞ TABAN TEKLİFİNİ AÇIKLADI

Türk-İş, 2024 yılı asgari ücretinin görüşüleceği toplantılarda taban tekliflerinin 14 bin 25 lira olacağını açıkladı. NTV'nin haberine göre zam masasında işçileri temsil edecek Türk-İş pazarlığı, 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı olarak açıkladığı 14 bin 25 liradan başlatacak.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, asgari ücretin bu rakamın üzerinde olması gerektiğini belirterek "Zam devam ettiği için bırakın sene sonunda insan 3 ay bu ücretle idare edemiyor." dedi. "Açlık sınırından bir pazarlık olmaz." diyen Atalay, bu sınırın üzerinden bir pazarlık olacağını kaydetti.

‘4 KİŞİLİK BİR AİLENİN MASRAFI HESAPLANMALI’

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan da 2024 zammı için tek işçinin değil, 4 kişilik bir ailenin masrafı hesaplanması gerektiğini dile getirdi.

Arslan, "Yüksek enflasyon ve refah payı, milli gelirden kaybettiklerimizin ilave edildiği büyüme hızının da yansıtıldığı 4 kişilik bir işçi ailesinin asgari ihtiyaçlarını sağlayacak bir asgari ücret bizim için yeterli." diye konuştu.

İLK RANDEVU 11 ARALIK’TA

Yeni yılda geçerli olacak asgari ücreti belirleyecek Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ilk toplantısı 11 Aralık Pazartesi günü yapılacak.