Yurtlarımız Hazır Mı?

YKS sonuçlarını öğrenen ve tercihlerini hazırlayan üniversite adayları için kayıt dönemi başladı.

Yurtlarımız Hazır Mı?

Geçtiğimiz yıllarda özellikle CHP’li belediyelerin pozisyon alıp siyasi propaganda yapmak amaçlı çıkışlarını hepimiz hatırlarız. İşte tam da bu günlerde gözler, Gençlik ve Spor Bakanlığı (KYK) Kredi ve Yurtlar Kurumuna  çevrildi.

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, pazartesi günü itibariyle üniversite kayıtları başladığını, kendilerinin de yurt başvuru sürecini başlattıklarını, başvuruların 2 Eylül tarihinde 23.59 itibariyle sona ereceğini, yerleştirme sürecinin her zaman olduğu gibi adil, şeffaf ve güvenilir bir şekilde gerçekleşeceğini, bundan kimsenin şüphesi olmaması gerektiğini ifade etti.

Bakan Bak’ın bu açıklamasıyla birlikte Elazığ’daki yurtların kapasitesi, yeterli olup olmadığına dair bir açıklamanın bugünlerde gelmesini bekliyoruz.

KYK yurtlarımız  yanında değişik vakıf, dernek ve özel girişimcilere ait yurtlarının olması ve geçen yıl ilimizde bu tür sorunların yaşanmaması bu yıl yaşanmaması anlamına gelmeyeceği için yetkililerin önlem almaları ve yeni eğitim öğretim yılına hazır olduklarını açıklamaları gerekiyor.

Yurtların barınma ve beslenme ihtiyacı yanında yöneticilerinin de öğrencileri değişik illerden şehrimize gelen misafirler olarak görüp örnek bir şefkat ve merhamet yuvası haline getirip aile ortamını aratmayacak bir iletişim dili ve yönetim anlayışını geliştirmeleri gerekiyor.

Elazığ’da bunu sağlayacak bir anlayış ve yöneticiler var. Öğrencileri emanet görüp onları bu şehri asla unutmayacak anılarla mezun edip göndermenin karşılığının ne demek olduğunu il dışına gittiğimizde çok net olarak görüyor ve bunun faydasını görüyoruz.