Yurt Dışından Alışveriş Yapanlar Dikkat!

Türkiye, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden gelen bazı eşyalara uygulanan vergi oranlarında değişikliğe gitti. Resmi Gazete'de yayımlanan yeni düzenlemeye göre, belirli değer sınırları içindeki eşya ve ilaçlarda vergi oranı yüzde 18'den yüzde 20'ye yükseltildi. Değişiklik 15 gün sonra yürürlüğe girecek.

Yurt Dışından Alışveriş Yapanlar Dikkat!
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Alınan karar, posta veya hızlı kargo taşımacılığıyla AB'den Türkiye'ye getirilen, ticari amaç taşımayan ve değeri 150 euroyu geçmeyen eşyaları etkileyecek. Ayrıca, 1500 euroyu geçmeyen ilaçlar için de vergi oranı yüzde 20 olarak belirlendi. Bu oran, daha önce yüzde 18 olarak uygulanıyordu.
Yeni vergi düzenlemesi, yayımlandığı tarihten 15 gün sonra etkin olacak. 
Aynı kararname kapsamında, milli savunma ve iç güvenlik amaçlı serbest dolaşıma sokulan bazı eşyalara muafiyet getirildi. Türk Silahlı Kuvvetlerini destekleyen vakıflara veya Savunma Sanayii Başkanlığına ait şirketler adına getirilen savunma amaçlı eşyalara ithalat listesi onayı şartıyla vergi muafiyeti tanındı.

Engelli vatandaşların sosyal hayata daha aktif katılımını desteklemek amacıyla özel tertibatlı araçlara tanınan muafiyetler güncellendi. Bu kapsamda, elektrikli motorlu araçlar da muafiyet sınırlarına dahil edildi.

Ayrıca, antrepo işlemleriyle ilgili düzenlemeler de Resmi Gazete'de yayımlandı. Yeni yönetmelikle antrepo içi ve dışı işlemlerde uygulanacak prosedürler netleştirildi ve elleçleme işlemleri için gümrük laboratuvarlarında yapılacak tahlil ücretleri güncellendi.