Yüksek Emekli Maaşı Nasıl Alınır? İşte O Yöntem

EYT'nin yasalaşması sonucu 2 milyon kişiye emeklilik hakkı doğdu. Yaş ve prim şartını karşılayanlar emekli olabiliyor. Peki emeklilikte yüksek maaş almanın yöntemi ne? Ödenen sigorta priminde taban ve tavan miktarlar ne oldu? Emeklilikte 3.5 yıl kuralı ne oluyor? İşte tüm merak edilenler...

Yüksek Emekli Maaşı Nasıl Alınır? İşte O Yöntem
TAKİP ET Google News ile Takip Et

2024 yılına girilmesiyle beraber birçok vatndaş emeklilik hesabını yapmaya başladı. Peki yüksek emekli aylığı almanın yöntemi? SSK mı yoksa Bağkur’da mı emekli aylıkları daha fazla? Asgari ücret üzerinden primi yatırılan bir kişi ne kadar aylık alır?

Sosyal Güvenlik Müşaviri Emin Yılmaz, emekli aylıkları ile ilgili dikkat çeken açıklamlara yer verdi. 

Normal süreçte her yıl belli sayıda kişi emekli olabilirken, 1999 öncesi işe giriş tarihi olanların (EYT) yaş şartı bulunmaksızın emekli olmasıyla beraber emekli olmayı başaran kişi sayısı yükseldi.
EYT'nin yasalaşması sonrasında 2 milyon kişiye emeklilik hakkı doğdu. Yaş ve prim şartını karşılayanlar emekli olabiliyor.

EMEKLİ AYLIKLARI NEYE GÖRE BELİRLENİYOR? 
Sosyal Güvenlik Müşaviri Emin Yılmaz konuyla ilgili dikkat çeken açıklamlara yer verdi. Yılmaz konuşmasında şunlara değindi:

“Çalışma hayatı boyunca emekliliğe yarayan uzun vadeli sigorta primleri ödenme tarihlerine göre farklı dönemler üzerinden değerlendiriliyor. Emekli aylıklarında hesaplamalar üç ayrı dönem üzerinden değerlendirilir. 1999 yılında 4447 sayılı ve 2008 Ekim ayında 5510 sayılı yasalar ile değişiklik arz etmektedir. Ülkemizde 2008 yılında Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) adı altında SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı ile üç kurum birleşse de eğer bu dönemlerde çalışmalarınız mevcut ise kendi içlerinde prim ödemeleriniz olduğu için birbirinden farklılık gösteren aktüeryal ayrı bir hesaplama yapılmaktadır.

Emeklilikte 1999 öncesi aylık bağlanma oranları yüksek, 1999 ile 2008 arası biraz düşüktür ancak o dönemde de ülkenin büyüme katsayısı devreye alınmıştır. 2008 sonrası ise aylık bağlanma oranları önceki dönemden biraz daha düşük ve ülkenin büyüme katsayısında %30’luk dönemi alınarak bulunan prim günlerinin TÜFE yardımı vasıtası ile günümüze taşınarak ortalama günlük kazanç ve ortalama aylık kazançların çarpımı şeklinde olduğunu söyleyebiliriz." dedi.

YÜKSEK EMEKLİ AYLIĞI ALMANIN YÖNTEMİ NE? 
"Asıl olan sizin çalışma hayatınızdaki primlerinizdir. Eğer yüksek maaş üzerinden primleriniz ödendiyse aynı şekilde emekli maaşınıza da müsbet oranda katkısı mevcuttur. Mesela iki işte çalışıyorsanız buradaki maaşınızdan kesilen primleriniz toplanarak ortalamaları bulunmaktadır bu da emekli maaşınızı yukarıya çeken faktörlerden bir tanesidir.

Halk arasında askerlik doğum borçlanması dediğimiz 11 adet borçlanma yöntemi var. İlgili dönemlerde yüksek rakamlar üzerinden tercih edilerek borçlanma yapılması avantaj sağlayabilir. Tabi ki bunu işi bilen bir sosyal güvenlik müşaviri değerlendirmelidir. Böylelikle bir avantaj sağlanabilir."

ASGARİ ÜCRETTEN PRİMİ ÖDENEN BİRİNİN AYLIĞI NE OLUR? 
"Burada 3 dönem üzerinden hep asgari ücretten ödeme mevcut ise özelikle 1999 dönemi prim ödemeleri az, sonrasında prim ödemeleri daha çok ise kanundan gelen şartları da taşıyorsanız 7.000 TL civarında günümüz itibarıyla emekli maaşı bağlanmaktadır." şeklinde konuştu.


‘TAVAN ÜCRETTE AYLIK EMEKLİ MAAŞI 40 BİN TL CİVARINDA’ 
"Tabi bu rakamın tavan ücret üzerinden ödemelerinde ise 40.000 civarında emekli maaşı bağlanabilmektedir. Buradaki 7000 TL taban aylığı dediğimiz alt sınır aylığı olan kişinin maaşı 10.000 TL altında kaldığı için devlet burada maaşı 10 bin TL’ye tamamlamaktadır."

EN DÜŞÜK VE EN YÜKSEK ÖDEME TUTARI NE OLDU? 
"Asgari ücretli bir çalışan için sigorta primi kesintisi brüt asgari ücretin (20.002,50) %37,5’i kadarıdır. Bu durumda ödenmesi gereken sigorta primi 7.500,93 TL’dir. Sigorta primi tavanı 56.257,09 TL’dir. Sigorta primini işveren ödüyorsa ve hiç prim borcu yoksa burada yüzde 5’lik bir indirim mevcuttur."

ÇALIŞMA HAYATININ SON YILLARINDA FAZLA ÖDEME YAPILIRSA MAAŞ YÜKSELİR Mİ? 
"Emeklilik maaş hesaplamasında ödemelerin hepsi asgari ücretse ve sonrasında yükselmişse, burada son 5 yıl önemlidir. Eğer son 5 yılda yüksek ücret yatırılırsa bunun katkısının olduğunu söyleyebiliriz."

EMEKLİ OLDUKTAN SONRA AYLIK KESTİRİP ÇALIŞMAYA DEVAM EDİLİRSE, DAHA YÜKSEK EMEKLİ MAAŞI ALINIR MI? 
"Emekli aylığınızı kestirip çalışmaya devam edebilirsiniz. Tabi buradaki altın kural yüksek rakam üzerinden prim ödemelerinin olmasıdır. Ama en yüksek prim şu an da 56.257 TL civarıdır. 5 yıllık süreçte 60 aylık bir ödeme gerektirir. Bu da ciddi maliyetler getirebilir.

Kaybettiğiniz emekli maaşlarınız da cabası olabilir. Burada kazanç kayıp tablonuzun çıkarılması gerekli. Ayrıca unutmamak lazım sizin işveren ile iş sözleşmenizdeki yazan rakam üzerinden maaşlarınız banka aracılığıyla ödenir. Sadece emekli maaşınız yükselsin diye böyle bir yola giremezsiniz." 


PRİM GÜN SAYISININ YÜKSEK OLMASI MAAŞA NASIL YANSIR? 
"Tek başına yeterli değildir. Ama şunu söyleyebiliriz: 1999 öncesi 5000 günden fazla olan her 240 güne 1 puan eklenerek aylık bağlanma oranı yükselmektedir. Ayrıca kadın 50 yaş üstü erkek 55 yaş üstünde ise orada da 1 puan aylık bağlanma oranına eklendiğini söyleyebiliriz. Bir de burada ortalama kazançlarınız da devreye girdiği için ehemmiyet yaratmaktadır. Bazı durumlarda ise bu ters yönde etki edip aşağıya doğru maaşınızı çekebilir. Örneğin 2008 sonrası prim günü yüksekse maaşı aşağı çekebilir."

EMEKLİLİKTE 3.5 YIL KURALI NE OLUYOR? 
"Emeklilikte son 3,5 yılı hangi hizmet kolunda geçirdiyseniz oradan emekli olursunuz, yani çalışma hayatınızın son 3.5 yılı SSK ise SSK’dan emekli, Bağkur ise Bağkur’dan emekli olursunuz. 3.5 yıl kuralı sadece 01.10.2008 öncesi emekli olanlar için geçerlidir."

SSK VE BAĞKUR! HANGİSİNDE AYLIK DAHA FAZLA OLUR? 
"Hangi kurumdan emekli olacağını buradaki yasa belirlemektedir. Buradaki durum statüden dolayı ve prim ödemelerinden ötürü farklılık gözetmektedir. Ama genel olarak her ikisi de asgari ücret üzerinden ödeme yaptıysa aynı dönemde emeklilik hak etme durumu varsa aylık bağlanma oranlarından kaynaklı SSK biraz daha fazla alabilir diyebilmekteyiz.

SSK ve Bağkurlu kişilerin taban aylıkları farklı da olsa, en düşükten yatırıldığı için iki statüden emekli olan kişilerin aylıkları 10 bin TL’nin altında kalacaktır. Bu zaten hazine tarafından 10 bin TL’ye tamamlanıyor.” ifadelerine yer verdi.