YKS Ek Tercih Dönemi Başladı!

YKS ek tercih ÖSYM tarafından açıklanarak 12 Eylül 2023 Salı günü ile 17 Eylül 2023 Pazar günleri arasında https://ais.osym.gov.tr adresinden yapılacağı duyuruldu. Henüz bir bölüme yerleştirilemeyen adayların yapacağı ek tercih için ön bilgilendirme amaçlı tercih kılavuzu erişime açıldı. Başvuru yapmak isteyen adaylar 50 lira başvuru ücreti ödeyecek olup YKS ek tercih, yerleştirme ardından boş kalan 20 bin 574 kişilik lisans ve 4 bin 813 kişilik önlisan bölümlerinin yanı sıra yerleştirilmesine rağmen kayıt yaptırmayan öğrencilerin bulunduğu bölüm ve programlar için yapılacak.

YKS Ek Tercih Dönemi Başladı!

Üniversite eğitime başlamak için ikinci bir şans niteliği taşıyan YKS ek tercih henüz bir bölüme yerleştirilemeyen adaylar tarafından gerçekleştirilecek. YKS ek tercih başvuruları öncesinde ÖSYM adayları bilgilendirmek amaçlı tercih kılavuzunu erişime açtığını da duyurdu. Ek yerleştirmede, geçtiğimiz senelerde olduğu gibi ön lisans ve lisans programlarına merkezi genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puanı olan adayın yerleştirilmesi beklenmiyor.

YKS EK TERCİH 12 EYLÜL’DE BAŞLIYOR

YKS ek tercih için ÖSYM tarih bilgisi paylaştı. ÖSYM tarafından yapılan açıklamaya göre YKS ek tercih başvuru işlemleri 12-17 Eylül 2023 tarihleri arasında, yayınlanan ek tercih kılavuzuna göre yapılacak.

YKS EK TERCİH ÜCRETİ NE KADAR?

Ek yerleştirme tercih ücreti 50 TL olacak. Ek yerleştirme için tercih yapan adaylardan ek yerleştirme ücretini yatırmayanların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler işleme alınmayacak.

ÖSYM Yönetim Kurulunun 14.01.2019 tarihli kararı gereği, şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşi ile gazi çocuklarından ek yerleştirme ücreti alınmayacaktır.