Yeni Sınır Kapısı Açılıyor!

Türkiye ve Irak arasındaki dış ticaret kapasitesinin artmasına yönelik Yeni İpek Yolu için büyük önem arz eden Ovaköy Sınır Kapısı açılışı yapılacak. Çalışma, Avrupa'dan Körfez ülkelerine kadar geniş bir alana hakim olacak.

Yeni Sınır Kapısı Açılıyor!
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Habur Gümrük Kapısı üzerindeki yükün azalması ve Türkiye ile Irak arasındaki dış ticaret kapasitesinin artmasına yönelik Yeni İpek Yolu için büyük önem arz eden Ovaköy Sınır Kapısı’nın yakın zamanda açılacağı değerlendiriliyor.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, İYİ Parti Ankara Milletvekili Kürşad Zorlu’nun, “Ovaköy Sınır Kapısı” ile ilgili soru önergesini cevapladı. Bolat, 15 Mayıs 2004 tarihli Resmi Gazete’de paylaşılan 4 Mayıs 2004 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı (BKK) ile Ali Rıza Efendi Gümrük Müdürlüğü’nün hukuken oluşturulduğunu, 20 Mayıs 2014 tarihli Resmi Gazete’de paylaşılan 21 Nisan 2014 tarihli BKK kararına yönelik de Ovaköy mevkisinin daimi hudut kapısı olarak açıklandığını belirtti.

Bakan Bolat, Ovaköy Gümrük Kapısı’nın faaliyete geçerek Ali Rıza Efendi Gümrük Müdürlüğü’nde hizmet sunmaya başlamasının, Habur Gümrük Kapısı üzerindeki yükü azaltacağı, bu kapıda sağlanan gümrük hizmetlerinin kalitesinin yükseleceği, dolayısıyla Irak ile Türkiye arasında yapılan dış ticaret kapasitesinin artmasına destek olacağının öngörüldüğünü ifade ederek, “Kalkınma Yolu Projesi’nin önemli bir geçiş güzergahını teşkil edecek olan Ovaköy Gümrük Kapısı’nın açılmasını teminen Irak Hükümeti ile görüşmeler düzenli olarak sürdürülmektedir” şeklinde konuştu.

Basra Körfezi’nden Avrupa’ya uzanacak

Kalkınma Yolu Projesi, 1200 kilometrelik demir yolu ve otoyol ile Türkiye’yi Basra Körfezi’ndeki Faw Limanı’na bir araya getirecek bir çalışması olmasından dolayı öenm arz ediyor. Yeni İpek Yolu olarak adlandırılan çalışma, Avrupa’dan Körfez ülkelerine kadar geniş bir bölgeye hakim olacak ve ortak fayda üretimi sağlayacak; bu konudan dolayı da Ovaköy Sınır Kapısı’nın açılması yeni İpek Yolu için katkısı büyük olacaktır. Bu İpek Yolu, Basra Körfezi’nden başlangıç sağlanarak Divaniye, Necef, Kerbela, Bağdat ve Musul gibi Irak kentlerini Türkiye’ye, oradan da Avrupa’ya kadar bağlayacak.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yeni İpek Yolu için şu sözlerin altını çizmişti:

“Kalkınma Yolu sadece Türkiye ile Irak için değil, tüm bölge için stratejik öneme haiz, yüksek bir projedir. Bu yolun inşasıyla ortaya çıkacak katma değerden, Avrupa’dan Körfez’e kadar geniş bir coğrafyada milyonlarca insan faydalanacaktır. Bölgesel işbirliğini güçlendirecek, ticaretimizi geliştirecek, beşeri münasebetlerimizi tahkim edecek bu projeyle, diğer kardeş ülkelerin de yakından ilgilendiğini biliyoruz. İnşallah onların da katılımıyla Kalkınma Yolu Projesi’ni bölgemizin yeni İpek Yolu haline dönüştüreceğimize inanıyorum.” şeklinde konuştu.