Ömer Enes YILAR

'Bir Fırat Klasiği' Daha

Ömer Enes YILAR

Başlıkta kullandığımız “Bir Fırat Klasiği” sözü artık rutine döndü sanki. Fırat Üniversitesinde nasıl bir değişim ve dönüşüm olduysa birden bire atağa kalktı bu güzide kurumumuz.

Yıllardan beri şehrin çocukları tarafından yönetilmesine rağmen, yerinde sayan ve hatta geriye giden bir üniversite, son iki yılda öyle bir atağa geçti ki hemen her hafta bir başarı klasiği okur hale geldik.

Fırat Üniversitesi, büyük bir başarıya imza atarak uluslararası derecelendirme kuruluşu “Shangai Ranking Consultancy” (Şangay roking konsilti) tarafından yapılan 2022 yılı Dünya Üniversiteleri Akademik Sıralamasında ilk 1000 üniversite arasında yer aldı.

 Listeye Türkiye’den 11 üniversite girme başarısını gösterirken; Fırat Üniversitesi Türkiye’de 6 -11. sıra aralığında yer aldı. Sıralama, öğretim elemanlarına ait Nobel Ödülü, bilimsel makale sayısı, yüksek atıf yapılan araştırmacıların sayısı, doğa ve bilim dergilerinde yayımlanan makale sayısı, yayın sayıları göstergelerine göre yapılıyor. Sıralamaya dünya genelinde 1000 üniversite alınıyor. Listeye Türkiye’den giren üniversiteler; İstanbul Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Fırat Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi oldu. 

İsmi Fırat Üniversitesi ile birlikte anılan üniversitelere bakınca gerçekten gurur duyuyoruz. Anadolu’dan Erciyes Üniversitesiyle birlikte sadece Fırat’ın ismini üst ligdeki üniversitelerle birlikte görmek, üniversite yönetimi ile birlikte şehrin de başarısıdır. Ayakta alkışlıyor ve tebrik ediyoruz.
 

Yazarın Diğer Yazıları