Yatırımcıların Beklediği Rakam Geldi: Gram Altın İçin Uzak Bir Hedef Değil

Yatırımını, altında değerlendirenleri yakından ilgilendiriyor. ABD'de enflasyon verilerinin açıklanmasıyla birlikte altın, uzun süreli sessizliğini bozdu. Birkaç hafta önce dibe çöken altın fiyatları yeniden yükseliş geçti. Öyleyse gram altın için tahminler ne yönde? Uzman isim kritik seviyeleri paylaştı. İşte detaylar...

Yatırımcıların Beklediği Rakam Geldi: Gram Altın İçin Uzak Bir Hedef Değil
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Birikimini altında değerlendiren yatırımcılar, piyaların nabzını tutmayı sürdürüyor. Geçtiğimiz ayın ortalarından itibaren aşağı yönde bir grafik sergileyen altın fiyatları yeniden yükseliş düğmesine bastı. Piyasalar sessizliğini bozdu. Öyleyse gram altında yeni rekor gelecek mi?


Konuyla ilgili detayları Ekonomist Tuğba Ekin, anlattı.  Ekonomist Tuğba Ekin’in konuşması şu şekilde:

'ENFLASYON VERİLERİ AYDAN AYA YÜKSELDİ'

“ABD’de enflasyon yüzde 2 hedefine hala uzakta. Hazine Bakanı Yellen, işsizlik oranının tarihi düşük seviyelere yakın olduğunu, enflasyonun geçen yazdan bu yana önemli ölçüde düştüğünü ve ABD ekonomisinin büyümeye devam ettiğini açıklasa da yılbaşı itibarıyla enflasyon verileri aydan aya yükselmeye devam etti. ABD’de enflasyon beklentisi yıllık bazda yüzde 3,4 aylık bazda ise yüzde 0,4 olarak piyasada oluşmuştu. Bu beklentileri yıllık bazda karşılayan ve hatta aylık bazda daha düşük açıklanan TÜFE sonrası geçtiğimiz güne yatay pozitif başlangıç yapan ons altın yükseliş kaydederek 2.378 dolar seviyelerini test etti.


‘ONS ALTINDA 2.380-2.400 GÜÇLÜ DİRENÇ’

Ons altında teknik açıdan 2.380-2400 dolar bandında güçlü direnç aralığı yer alıyor. ABD enflasyonu beklentilerin çok dışında gelmediği için ons altında ani fiyatlama oluşmadı. ABD enflasyonu sonrası ons altında yükseliş beklentileri desteklenmiş görünüyor.

'YENİDEN 2.500 TL GÖREBİLİRİZ'

Gram altında beklentiler orta uzun vade için yukarı yönlü devam ediyor. Bazı bankalar yıl sonu dolar beklentilerini 37-40 TL aralığında açıkladı. İyi giden bir ekonomide ise beklentiler 35-36 TL olarak şekilleniyor. Dolayısıyla gram altında ilk olarak 2.470 TL sonrasında ise yeniden 2.500 TL ve üzeri fiyatlama görebiliriz. Gram altın için olası geri çekilme halinde 2.400 -2370 TL aralığı destek seviyesi olarak takip edilebilir.


'YUKARI YÖNLÜ HAREKET EDER'

Görülebilir, Çin önderliğinde merkez bankalarının altın talebi devam ediyor. Talep fiyatı doğrudan etkileyen ilk unsur olduğu için talep oldukça sınırlı arzı olan her üründe fiyat yukarı yönlü hareket eder. 2.500 TL’nin gram altın için uzak bir hedef olduğunu düşünmemek gerekir.


YATIRIMLAR NASIL DEĞERLENDİRİLMELİDİR?

Altına dayalı fonlarda yatırımcılar elde ettikleri kardan vergi ödemek durumunda kaldıkları için son zamanlarda Borsa İstanbul’da işlem gören Darphane’nin Altın Sertifikasına yöneldiler. Hisse senedi piyasası hem yurt içi hem de yurt dışında yükselişini sürdürüyor. Katılaşan enflasyonla beraber borsalarda düşüşlerin sınırlı kalması ve orta vadede yükselişin devam etmesi bekleniyor. Portföylerin yüzde 25’i altında dayalı yatırım enstrümanlarında, yüzde 25’i hisse senetlerinde, kalan yüzde 50’nin ise yüzde 30’u risksiz vadeli mevduat hesaplarında kalanı ise dövizde değerlendirilebilir.” şeklinde yorumladı.