Uzman İsim Uyardı Yıkayınca Geçmiyor, Daha Sık Hastalanabilirsiniz!

Prof. Dr. Vefik Arıca, tuvalete telefonla girmek klozet kapağına çıplak elle dokunmak kadar zararlı. Aynı miktarda bakteri ve parazit elimize bulaşır, dedi.

Uzman İsim Uyardı Yıkayınca Geçmiyor,  Daha Sık Hastalanabilirsiniz!

Yalova Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Vefik Arıca, son dönemlerde özellikle gençler arasından tuvalete cep telefonuyla girmenin sıkça rastlanan bir durum olduğunu söyledi. Bunun sağlık açısından bazı sakıncalarının bulunduğuna değinen Prof. Dr. Arıca, “Özellikle gençlerde biz bunu sık görüyoruz. Tuvalete telefonla girerek uzun süreli onunla vakit geçiriyorlar. Aslında tuvalete telefonla girmek klozet kapağına çıplak elle dokunmak kadar zararlı. Aynı miktarda bakteri ve parazit elimize bulaşır” diye konuştu.

Uzman isim özellikle gençleri uyardı. Yıkayınca geçmiyor, daha sık hastalanabilirsiniz!

YIKAYINCA DA GEÇMİYOR!

Arıca, bulaşan bakteri ve parazitlerin hastalıklara neden olabileceğinin altını çizerek şöyle konuştu:

“Bakteri ve parazitler bulaştıktan sonra elimizi sabunlu suyla yıkasak dahi o parazit ve bakteri geçmiyor ve onunla birlikte yemek masasına veya farklı bölgelere götürüp aynı paraziti, aynı bakteriyi bulaştırabiliriz. Özellikle küçük çocuğumuz var ise evin içinde sık hastalanmalara neden olabilir. Bu nedenle tuvalete veya özel yerlere cep telefonumuzu götürmemeliyiz.”

Uzman isim özellikle gençleri uyardı. Yıkayınca geçmiyor, daha sık hastalanabilirsiniz!

TEHLİKE BÜYÜK

Mikropların en çok yayıldığı yer olarak bilinen tuvaletler, telefonunuza çok hızlı bir şekilde yapışacak ve çoğalarak tehdit oluşturacaktır. Bu tür kirli bölgelere girdiğinizde telefonunuzu dışarıda bırakmalısınız. Bildiğiniz gibi hastalık ve virüslerin en kolay yayılma yolu insandan insana geçiştir. Şahsınıza ait telefonu birden fazla kişi kullanıyor ise, mikropların artma ve bir takım hastalıkların size geçme olasılığı daha yüksek oluyor.

Uzman isim özellikle gençleri uyardı. Yıkayınca geçmiyor, daha sık hastalanabilirsiniz!

Akıllı telefonunuzun ekranı ve arka kasasınız temizlemek için ekran temizleyici spreyler kullanmalısınız. Islak mendillerin telefona zarar verdiğini ve çizik oluşmasına sebep olduğunu bilmenizde fayda var. Telefonunuz için bu tür özel spreyler her zaman daha güvenli olacaktır. Telefonunuzun hoparlör bölgesinde bulunan bakteriler, kulağınızda herhangi bir enfeksiyona neden olabilir. Bu mikroplardan korunmak için telefon görüşmelerinizi kulaklık aracılığı ile yapmanızı öneriliyor.

Kaynak: İHA (İhlas Haber Ajansı), Hürriyet.com Derleyen: Elazığhakimiyet.com