Türkiye'nin Seçimi

14 Mayıs'ta yapılan seçimlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan yüzde 49,52, Kılıçdaroğlu yüzde 44,88, Oğan yüzde 5,17, İnce yüzde 0,43 almış ve yasanın gerektirdiği çoğunluk alınamayınca seçimler ikinci tura kalmıştı. Erdoğan ve Kılıçdaroğlu'nun yarışacağı seçimlerde halkımız sandığa giderek hem ülkenin hem de kendi geleceğini oylayacaklar.

Türkiye'nin Seçimi

Kübra Kabukçu/14 Mayıs 2023 Pazar günü yapılan Cumhurbaşkanı seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan yüzde 49.52, Kemal Kılıçdaroğlu 44.88, Sinan Oğan 5.17, Muharrem İnce ise 0.43 oranında oy almış, hiçbir adayın yasanın gerekli gördüğü yüzde 50 + 1 oy oranına ulaşamadığı  için seçim ikinci tura kalmıştı. 

SEÇİM 2.TURA KALDI 

İlk turda 54 milyon 796 bin 49 geçerli oyun;  27 milyon 133 bin 849'unu Recep Tayyip Erdoğan, 24 milyon 595 bin 178'ini Kemal Kılıçdaroğlu, 2 milyon 831 bin 239'unu Sinan Oğan ve 235 bin 783'ini Muharrem İnce almıştı. Seçimin 2. Turu, YSK'nın daha önce açıkladığı takvime göre 28 Mayıs Pazar günü gerçekleşecek. 

VATANDAŞLARA ULAŞMAYA ÇALIŞIYORLAR 

14 Mayıs seçimlerinde milletvekilliği sonuçları kesinleştikten sonra gözler 28 Mayıs tarihinde yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerine çevrildi. Recep Tayyip Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun yarışacağı 2.tur seçimleri öncesi tüm teşkilatlar aralıksız çalışmalarına devam ediyor. 14 Mayıs seçimlerinde milletvekili seçilen siyasiler ise ilçe, belde, köy ve mahalleler de kapı kapı gezerek 28 Mayıs seçimlerinin önemini anlatıyor. 

SEÇİM STRATEJİSİ DEĞİŞTİ 

Cumhurbaşkanlığı seçiminde ilk turda sonuç çıkmadı. Cumhur İttifakı ikinci tur için yüzde 55'i hedefliyor. Millet İttifakı'nda ise milliyetçi söylemlere yönelme dikkatlerden kaçmıyor.
AK Parti, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da ilk seçimde elde ettiği avantajın gölgesinde  açık ara önde ikinci turu kazanması için yoğun çalışmaya devam ediyor.

SANDIĞA GİTMEYEN SEÇMENLER ÜZERİNDE ÇALIŞMA 

AK Parti'deki genel düşünce, sandığa gitmeyen seçmenlerin büyük bölümünün kendi seçmeninden oluştuğu yönünde. Bunun için sandık bazlı bir çalışma yürütülüyor. Kimlerin sandığa gitmediği tespit edilip temasa geçiliyor ve oy kullanması için ikna edilmeye çalışılıyor.

AK PARTİ’DE “NASILSA ERDOĞAN KAZANACAK” ENDİŞESİ 

14 Mayıs'ta bir milyon 400 bin geçersiz oy kullanıldı. Büyük bölümünün "bilinçli olarak" geçersiz oy kullandığı, önemli bölümünün Muharrem İnce seçmeni olduğu analizi yapıldı. AK Parti, HDP seçmeninin motivasyon düşüklüğü yaşayacağı için sandığa gitmeyeceğini düşünüyor. Ayrıca muhalif seçmenin önemli bir bölümünün de "Nasılsa Erdoğan kazanacak" diyerek sandığa gitmeyeceği hesap ediliyor.

KILIÇDAROĞLU’NUN DEĞİŞEN SÖYLEMİ

Cumhur İttifakı adayı Erdoğan ile Millet İttifakı adayı Kılıçdaroğlu arasında büyük bir yarışa dönüşecek ikinci tur stratejisinde Millet İttifakında ciddi söylem değişikliği görüldü.
14 Mayıs seçimlerinde milliyetçi oylardaki artış, Kılıçdaroğlu’nun HDP ve FETÖ söylemlerinde değişikliğe sebep oldu.

HDP KOZU TUTMADI 

Kemal Kılıçdaroğlu daha önce 6’lı masanın gizli ortağı HDP’ye yönelik yaptığı açıklamalar ve özellikle Selahattin Demirtaş üzerinde HDP’lilere şirin görünme gayreti,14 Mayıs seçimlerinde hezimete uğradı. Millet İttifakı’nın ilk tur da seçimi kazanacağız beyanlarına karşılık sandıkta hiç beklemedikleri bir sonuçla karşılaşınca Kılıçdaroğlu’nda seçim stratejisi değişti.

MİLLİYETÇİ KESİME YÖNELİK ADIMLAR 

14 Mayıs seçimleri sonrası Kemal Kılıçdaroğlu,  altılı masa ortaklarından yeterince destek alamaması sonrasında strateji değiştirerek milliyetçi kesimden oy almak için yeni söylemler ortaya atmaya başladı. Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, PKK ve Fetö terör örgütlerinden kendisine gelen sıcak mesajlara tepki gösteren halkın,  ülkenin bekasına yönelik oy tercihlerini görünce anında taktik değiştirdi ve milliyetçi ve ülkücü söylemlere sarıldı.

KARARI HALK VERECEK 

14 Mayıs tarihinde gerçekleştirilen seçimler sonrası ikinci tura kalınan Cumhurbaşkanlığı seçimlerine sayılı  günler   kaldı. İki Cumhurbaşkanı adayı da vatandaşlara vaatlerini ve yapacakları  hizmetleri anlatmaya çalıştı. 28 Mayıs akşamı ülkemizin Cumhurbaşkanının kim olacağı sandıktan çıkacak sonuca göre belli olacak. Halk özgür iradesi ile oyunu kullanacak ve ülkemizin yönetimini verecek.

ERDOĞAN: “YENİ BİR DÖNEMİN KAPILARINI AÇALIM”

Seçimlere sayılı  günler  kala halka seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin önünde yeni bir dönemin kapılarını birlikte açmak için destek istedi:

Erdoğan mesajında "Gelin, Türkiye’nin önünde yeni bir dönemin kapılarını birlikte açalım." ifadelerini kullandı.

“28 MAYIS’I GURUR DUYDUĞUMUZ BİR ŞÖLENE ÇEVİRELİM”

27 Mayıs’ın, demokrasimizin en sancılı yol ayrımlarından biri, 29 Mayıs’ın da İstanbul’un fethiyle tarihimizin en önemli zaferlerinden olduğunu hatırlatan Erdoğan şunları söyledi: “Millet olarak bu iki günün tam ortasına denk gelen 28 Mayıs'ı acılarımızdan ders aldığımız, zaferlerimizle gurur duyduğumuz bir şölene çevirmek istiyoruz. Bugüne kadar 85 milyon vatandaşımızın hayatına katkıda bulunan hizmetlerimizle, 81 vilayetimizin her karışına dokunan eserlerimizle sözümüzün eri olduğumuzu ispatladık. 28 Mayıs'ta hep birlikte Türkiye Yüzyılı'nın etrafında kenetleneceğimize, büyük ve güçlü Türkiye yolculuğuna devam edeceğimize inanıyoruz. Buradan "önce ülkem ve milletim" diyen tüm vatandaşlarıma çağrıda bulunuyorum. Gelin, Türkiye'nin önünde yeni bir dönemin kapılarını birlikte açalım. Gelin, ülkemizin asırlık demokrasi ve kalkınma eksiklerini 21 yılda nasıl beraberce telafi etmişsek Türkiye Yüzyılı'nı da omuzlarımızda birlikte yükseltelim. Gelin, birliğimize, beraberliğimize, ebedî ve ezelî kardeşliğimize 85 milyon olarak sahip çıkalım. Kökenine, inancına, mezhebine, meşrebine, siyasi tercihine bakmaksızın her bir insanımızın bu kutlu yürüyüşte yerini almasını arzu ediyoruz.

28 Mayıs gecesini taze bir başlangıca dönüştürmek için bizimle olmanızı bekliyoruz. Gönlümüz de kollarımız da milletimizin tüm fertlerine sonuna kadar açıktır…”