Türkiye'de İlk! Elazığ'a Destek Müjdesi

Türkiye, 2010 yılından bu yana kesintisiz olarak besilik, kasaplık, damızlık hayvan ve kırmızı et ithalatı yapıyor.

Türkiye'de İlk! Elazığ'a Destek Müjdesi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Türkiye, 2010 yılından bu yana kesintisiz olarak besilik, kasaplık, damızlık hayvan ve kırmızı et ithalatı yapıyor. Üretimle ilgili destekler ve stratejiler sıkça değişse de ithalat devam ediyor. Bu bağlamda, üretim planlaması için bile ithalat yapılmakta.

Elazığ dahil 81 ilin tarımsal planlama serüveni Cumhuriyetin ilk yıllarına kadar uzanıyor. 1931'de düzenlenen Birinci Ziraat Kongresi'nde tarımsal planlamanın önemi vurgulanmıştı. Günümüzde ise üretim planlaması, sadece bitkisel üretimle sınırlı kalmayıp hayvancılığı da kapsıyor. Tarım ve Orman Bakanlığı, tarımsal üretim planlaması için önemli adımlar atmış durumda. 2023 yılında yürürlüğe giren yasa ile tarımsal üretimin planlanması, gıda güvenliği ve sürdürülebilirlik esas alınarak düzenlendi. Üretim izni almak zorunlu hale getirildi.

HAYVANCILIK DESTEKLERİ

Hayvancılık Genel Müdür Vekili Salih Çelik, yeni destekleme modeli kapsamında tüm üreticilere temel destekler sağlanacağını belirtti. Aile işletmelerine, gençlere ve kadın üreticilere ilave destekler verilecek. Ayrıca, sübvansiyonlu kredilerde de kadınlar ve gençler için ek indirimler uygulanacak.

DAMIZLIK ÜRETİMİ İÇİN İTHALAT

Et ve Süt Kurumu ile Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokol ile Avrupa’dan 6 bin baş damızlık boş düve ithal edilecek. Bu ithalatla, yurtiçinde damızlık üretimi hedefleniyor.