Türkiye'de Doğalgaz Abonesi Sayısı 20 Milyonu Aştı

Doğalgaz kullanımının yangınlaşması ile birlikte, Türkiye'deki doğalgaz kullanan abonelerin sayısı giderek artıyor. Yetkililer bu hızla devam edildiğinde 2026 yılında Türkiye'nin İtalya ile birlikte Avrupa'nın lideri olabileceğini belirtiyor.

Türkiye'de Doğalgaz Abonesi Sayısı 20 Milyonu Aştı

Türkiye'nin 81 iline doğalgaz hizmeti ulaştırıldı. Doğalgazın tüm ülkede aktif olarak kullanılıyor olması nedeni ile abone sayılarında artış görüldü.

Türkiye'nin doğalgaz hizmeti götürülen konut ve serbest tüketici toplam abone sayısı, yılın ilk yarısında 356 bin 539 yeni abone başvurusuyla birlikte 20 milyonu aşarak, 20 milyon 57 bin 379'a ulaştı.

Türkiye'de konut ve serbest tüketici doğalgaz abone sayısı yılın ilk yarısında 356 bin 539 arttı.

Söz konusu artışın 335 bin 114'ü konut abone sayısında, 21 bin 425'i ise serbest tüketici sayısında görüldü.

81 İL, 763 İLÇE VE 214 ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİNE DOĞALGAZ GİDİYOR

Sektör raporlarında göre, doğalgazın kullanımının yaygınlaştırılması kapsamında yapılan çalışmalarla ülke genelinde doğalgaz götürülen il sayısı 81 ve ilçe 763, organize sanayi bölgesi de 214'e ulaştı.

"DOĞALGAZ ABONELERİNİN YÜZDE 96'SI KONUT İÇİN"

Türkiye Doğalgaz Dağıtıcıları Birliği (GAZBİR) Başkanı Yaşar Arslan, haziran ayı itibarıyla Türkiye'nin toplam doğalgaz abone sayısının ulaştığı rakamı paylaşarak, toplam abonelerin yüzde 96'sını 19 milyon 310 bin ile konut abonelerinin, yüzde 4'ünü 746 bin ile serbest tüketicilerin oluşturduğunu söyledi.

"AVRUPA'DA EN FAZLA ABONESİ OLAN 3'ÜNCÜ ÜLKE"

Türkiye'de son 10 yıllık dönemde abone sayısında sürekli artış yaşandığına dikkati çeken Arslan, şu bilgileri verdi:

Türkiye, 20 milyonu geçen doğalgaz abonesiyle Avrupa'da İtalya ve Almanya'dan sonra en çok doğalgaz abonesi olan 3. ülke konumunda bulunuyor. Türkiye'nin 2-3 yıl içerisinde Almanya'yı geride bırakarak Avrupa'da en fazla doğalgaz abonesine sahip ikinci ülke olmasını bekliyoruz.

"GELECEK 5 YILDA 85 MİLYONUN ÜZERİNDE VATANDAŞ DOĞALGAZA ERİŞECEK"

Ülke genelinde devam eden doğalgazı yaygınlaştırma yatırımlarıyla doğalgaz kullanan nüfusun daha da artacağını aktaran Arslan, şu değerlendirmede bulundu:

Bugün itibarıyla doğalgaz ulaşan nüfus 70,5 milyonu aştı. Önümüzdeki 5 yılda Türkiye nüfusunun 90 milyon olması beklenirken yatırımlarla 85 milyondan fazla vatandaşın doğalgaza erişim imkanı olacak.

TÜRKİYE, AVRUPA'DA DOĞALGAZI EN AKTİF KULLANAN İKİ ÜLKEDEN BİRİ OLMA YOLUNDA

Doğalgaz dağıtım şirketlerinin yatırımlarıyla aktif kullanıcı sayısının da yükseldiğini dile getiren Arslan, 2026 sonuna kadar aktif doğalgaz kullanıcı sayısının 71,5 milyona ulaşmasıyla Türkiye'nin İtalya ile Avrupa'da doğalgazı en aktif kullanan iki ülkeden biri olmasının beklendiğini kaydetti.