Türkeş Paylaşılamıyor

Bilindiği gibi geçtiğimiz günlerde Ankara'da Alparslan Türkeş Vakfı tarafından 'Türkeş'in doğum günü' nedeniyle bir etkinlik düzenlenmiş, program esnasında bazı kişiler salona girerek kavga edip arbede çıkarmış ve davetliler arasında çok sayıda kişi yaralanmıştı.

Türkeş Paylaşılamıyor

Alparslan Türkeş Vakfı Başkanı Ahmet Kutalmış Türkeş de konuyla ilgili Twitter’dan saygı kurallarına aykırı sert bir üslup kullanarak, "Alparslan TÜRKEŞ Vakfı’nın yaptığı Türkeş'i anma toplantısını bile hazmedemeyecek kadar Türkeş düşmanı olan nonoşların, Polis gözetimi ve koruması eşliğinde toplantıya girip, sahnede yaptıkları oryantal show aşağıdadır, bir dahakine sen de gel Süleyman!" ifadelerini kullanmış ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Ankara Valiliği'ni etiketlemişti.

Bu gelişmeden sonra MHP Genel Merkezi, bir adım atarak 4 Nisan 1997 tarihinde hayatını kaybeden kurucu lideri Alparslan Türkeş için vakıf kurmaya karar verdi. Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın tarafından yapılan açıklamayla kamuoyuna duyurulan vakıfla ilgili, "Partimizce harekete geçilmiştir" denildi.

Yalçın'ın açıklamasında Meral Akşener ve Mansur Yavaş'a ilişkin kullanılan ağır ifadeler dikkat çekti. 

Yalçın vakfın adının Türkiye Alparslan Türkeş Siyaset Vakfı (TATSAV) olduğunu ifade etti.

Yalçın yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Kurucu Liderimiz Başbuğ Alparslan Türkeş tarafından MHP ve Ülkücü Hareket'e bırakılan manevi ve siyasi mirasın; vakıf görünümlü bir çatı altında örgütlenen maksatlı çevrelerce istismar gayretlerinin artması üzerine, partimizce harekete geçilmiştir.

Başbuğumuzun manevi mirasını korumak, adını, davasını ve bizlere emanet ettiği Türklük ülküsünü ve gerçek varisleri olarak kıyamete kadar yaşatmak maksadıyla kendisinin adını taşıyan bir vakfın kurulması kararlaştırılmıştır.

TÜRKİYE ALPARSLAN TÜRKEŞ SİYASET AKADEMİSİ VAKFI adını taşıyacak vakfın kuruluş çalışmaları başlatılmış olup en kısa zamanda tamamlanacaktır.Vakfın kısa adı TATSAV olacaktır.

TATSAV, faaliyete geçtikten sonra Alparslan Türkeş'i ve onun banisi olduğu ülkücü hareketi bundan böyle hiç kimse istismar edemeyecektir. Bunu yapan ailesi de olsa; Alparslan Türkeş adının ve geride bıraktığı kutlu mirasın sinsi amaçlar için kullanmasına müsaade edilmeyecektir.

Böylece MHP'nin birlik ve bütünlüğünü bozmayı, Ülkücü Hareket'in tarihi misyonunu engellemeyi, camiamızda ikilik çıkarmayı hedef alan entrikaların döndürülmesi çabalarına son verilmiş olacaktır.

Merhum Alparslan Türkeş'in gerçek ailesi, MHP camiası ve Ülkücü Harekettir. Milliyetçi-Ülkücü Hareket'te kan bağı değil; can ve inanç bağı, aidiyet hissi ve bilinci esastır. Alparslan Türkeş'in gerçek evlatları onun yolundan hiç ayrılmamış MHP camiasının mensupları ve Ülkücülerdir.

CHP'li Belediye Başkanı Mansur Yavaş'a ve Kripto Abla rolünü üstlenmiş Heval Meral'e hizmet eder hâle gelen mevcut vakfı, hiçbir Ülkücü kabullenemez. Mansur Yavaş vasıtasıyla CHP'nin siyaset değirmenine su taşıyan İP Müdiresi Meral Akşener'in kirli emellerine alet olan bir vakfı istemiyoruz.

MHP camiası ve Ülkücü Hareket olarak, entrika müstahsili mevcut vakfı tanımıyoruz. Kamuoyuna saygıyla duyururuz."dedi. 

Bu iki açıklamadaki keskin üslup ve net tavır da gösteriyor ki bundan böyle Türkeş ismi üzerinde bazı tartışmalar yaşanmaya devam edecek. Ve görünen o ki MHP dışında hiçbir parti ve oluşum Alparslan Türkeş ismini kullanamayacak. Hele hele “ben de ülkücüyüm ben de Türkeş’in yolundayım” deyip de siyasetini, gönlünü ve ruhunu farklı oluşumlara kaydıran ve kaptıran kişilerin ülkücülüğü de kabul edilmeyecek.

Bu restleşme ve kutuplaşma MHP’nin daha çok güçlenmesine mi yoksa kararsız kalanların uzaklaşmasına mı sebep olur onu önümüzdeki günlerde göreceğiz.