Türk Ocağı, CHP'yi İfşa Etti

Yüzde 30'u geçmeyen sol seçmen kitlesi ile Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanma ihtimalinin bulunmadığını gören CHP bugüne kadar şiddetle karşı olduğu sağ, muhafazakâr, İslamcı ve hatta aşırı milliyetçi kesimlerle yakın temas kurmanın derdinde ve bu amaç doğrultusunda değişik projeler yürütmekte.  

Türk Ocağı, CHP'yi İfşa Etti
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Bu konuda hızını alamayan CHP, CHP’li İsmet İnönü döneminde “milli bir görevi kalmamıştır” gerekçesi ile kapatılan  Türk Ocakları’nın İstanbul Şubesi'nin organize ettiği İslam Dünyası Meseleleri ve Çözüm Yolları Sempozyumu’na tam kadro katılmış.

Programa, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yanında İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ile CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da katılmış.

Ancak bu katılım ve görüntü Türk Ocakları Genel Merkezi’ni çileden çıkarmaya yetmiş. Kaftancıoğlu'nun toplantıya katılmasına sert karşılık veren Türk Ocakları, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Türk Ocakları İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu 30 Haziran 2022 tarihinden geçerli olmak üzere görevden alınmıştır. Türk Ocakları Genel Merkez Yönetim Kurulu” ifadelerini kullandı.

Türk Ocakları Genel Merkezi’nin açıklamasında şu ifadelere yerilmiş: “Türk Ocakları Genel Merkezi ve Şubeleri olarak Türk milletine hizmet amacıyla faaliyet yapıyoruz. Kurucularımızın temel ilkelerinden biri olan ‘parti siyasetinin dışında olmaya azami özeni göstermekteyiz. Genel Merkez ve Şubeler olarak faaliyetlerimizde doğal olarak devletimizin ilgili kurumları ve mahallî idarelerden destek taleplerimiz olmaktadır. Bu bağlamda ölçütümüz, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin bölünmez bütünlüğü konusundaki tavırdır. Belediyeler tarafından tahsis edilen bazı şube binalarımızın açılışlarına, ilgili belediye başkanının mensup olduğu siyasi parti dâhil, farklı partilerden milletvekilleri ve il/ilçe yöneticileri, toplantılarımıza birlikte katılmaktadır. Ocak’ın bu kapsayıcı, kucaklayıcı ve parti siyasetine mesafeli tutumu açık ve kesindir. 27 Haziran 2022 tarihinde, İstanbul Şubemizin İstanbul Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle düzenlediği bir sempozyum, Türk Ocaklarının partiler üstü konumunu kesinlikle etkileyemez. Türk Ocakları Genel Merkezi, bu konudaki samimi, hasbi ve tavizsiz tutumuna halel getirilmesine izin vermeyecektir. Devlete ‘seri katil’ diyenlerin Türk Ocakları toplantılarında boy göstermesi kabul edilemez.”
Açıklama devam ediyor ama son cümle oldukça önemli. Zira Kaftancıoğlu’nun HDP ve PKK’yı öven, Mehmetçiğimizin sınır ötesi operasyonlarında öldürdüğü PKK’lı teröristlere karşılık devleti seri katil ilan eden ve Ermenilerin sözde katliamlarını kabul eden çok sayıda açıklamaları olmuştu.

Türk Ocakları, bu tavrıyla milli bir duruş göstermekle kalmadı, CHP’nin samimi olmadığını da  yüksek ses ve çok net ifadelerle yüzüne vurdu, ifşa etti. CHP; bundan sonra sağ ve milli duruşuyla öne çıkan kuruluşların etkinliklerine giderken daha dikkatli ve programlara katılacak isimleri belirlemede daha seçkinci davranmak zorunda kalacak.

Bakmadan Geçme