TOGG ile gelen 'devrim'

Bugün tüm Türkiye, yarım asırdan fazladır hayalini kurduğu yerli otomobil üretme idealini gerçeğe dönüştürmeyi başarmanın haklı gururunu yaşıyor. Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın önderlik ettiği yerli otomobil hamlesinin bir sonucu olan TOGG'un seri üretiminin gerçekleştirileceği fabrika bugün açılıyor. Muhalefetin tıpkı yıllar önce olduğu gibi engellemeye çalıştığı, CHP'li Kılıçdaroğlu'nun 'Hani nerede?' diyerek küçümsediği yerli otomobil seri üretime Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılacağı törenle bugün geçiyor. Türkiye'nin kendi otomobilini üretme gayesi ise 1960 yılına kadar uzanıyor. İşte yerli otomobilin geçmişten bugüne serüveni..

TOGG ile gelen 'devrim'

Türkiye'nin 60 yıllık rüyası bugün gerçek oluyor. Türkiye'nin Otomobil Girişim Grubu, TOBB koordinasyonunda, Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding, Turkcell Grubu ve Zorlu Holding ortaklığı ile 2019 yılında ilk adımı atılan, 18 Temmuz 2020'de ise temeli atılan Gemlik TOGG Fabrikası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılacağı törenle bugün açılıyor.

İLK ÇAĞRIYI 2011'DE YAPTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türkiye'nin yerli otomobil için defalarca çağrı yapmıştı. Erdoğan, 20 Ocak 2011'deki TÜSİAD toplantısında yaptığı ilk çağrıda, "Şurada bir yerli otomobili üretelim ve dünyaya diyelim ki "Bu da artık bizim otomobilimiz" Şu anda otomotiv sektörünün içerisinde olan babalar burada. Bu işi halledelim" demişti.

HER DAİM BÖYLE BİR KONUDA BİLESİNİZ Kİ YANINIZDAYIZ

Bu çağrıdan 6 yıl sonra TOBB toplantısında yaptığı ikinci çağrıda ise, "Buradan bir teklifim var. Gelin şu yerli yüzde 100 üretimi olan otomobilimizi Türkiye Odalar ve Borsalar camiası içerisinde çıkartalım. Biz her an, her daim böyle bir konuda bilesiniz ki yanınızdayız." ifadelerini kullanmıştı.

MUHALEFET YERLİ OTOMOBİLE KARŞI ÇIKTI

Türkiye'nin yerli otomobil için adımlar atılırken muhalefetten ardı ardına projeyi küçümseyen açıklamalar geldi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TOGG'un temellerinin atıldığı dönemde yerli otomobile karşı çıkarak, "Bakanlar, başbakanlar, cumhurbaşkanları bir araya geldi "Otomobil üretiyoruz" dediler, nerede?" hükümeti eleştirmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan eleştiriler sonrası yaptığı açıklamada, "Devrim otomobilinin önünü kesmeyi başardılar ama şimdi yaptığımız "Devrin" otomobilinin önünü inşallah kesemeyecekler." demişti.

KILIÇDAROĞLU'NA GÖNDERME

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, bu tarihi günde Kemal Kılıçdaroğlu'nun yaptığı o konuşmayı 'Yine Çaktınız Kemal Bey' diyerek paylaştı. Hamza Dağ'ın paylaşımına birçok sosyal medya kullanıcısından destek geldi.

İŞTE 'DEVRİM'İN HİKAYESİ

4 Mart 1961 tarihinde o dönem İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Fakültesi Öğretim Üyesi olan Doçent Doktor Necmettin Erbakan Bakanlar Kurulu toplantısına davet ediliyor. Dönemin Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Fahri Özdilek'in başkanlık ettiği Bakanlar Kurulu'nda yerli otomobil üretme fikri ciddi olarak ele alınıyor.

Erbakan, Konya'da kurulan Gümüş Motor Fabrikası'nın otomobil motorlarını seri halde imal edeceğini, traktör üretimi için kurulan Uzel Makas Fabrikası'nın makaslarını yapacağını ve elektrometal fabrikasının da çeşitli parçaları ile dişlilerini yapabilecek durumda olduğunu kurul toplantısında ifade ediyor.

4.5 AYDA ÜRETİLDİ
Bu toplantıdan yalnızca üç ay sonra 10 Haziran 1961 tarihinde Devrim otomobilini imalatı için Ankara'da ilk toplantı gerçekleştirildi.

Şimdiki adı Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayii Anonim Şirketi (TÜRASAŞ) olan Eskişehir Demiryolu Fabrikaları'nda yaklaşık 200 Türk mühendis gecesini gündüzüne katarak çalıştı.

İlk otomobilin 1961 yılındaki Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına yetişmesi istendiği için, mühendis ekibinin önünde 4.5 ay gibi kısa bir süre vardı.

KARA PROPAGANDAYA MARUZ KALDI

Bütün zorluklara rağmen dört adet otomobilinin üretilmesi başarıldı. Daha sonra 'Devrim' ismi verilecek olan bu otomobiller Cumhuriyet Bayramı kutlamaları için Ankara'ya götürüldü. O dönemin parasıyla 1 milyon 400 bin liranın ayrıldığı ve kısıtlı bir zaman diliminde üretilen otomobiller Ankara'da devletin zirvesinin önüne çıkartıldı. Fakat talihsizlikler silsilesi de bundan sonra başladı. Arabaları tören alanına getiren konvoyun benzin ikmalinden haberi olmadığı için araçlara benzin alınamamıştı.

Dönemin Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel, "Batı kafasıyla otomobil yaptınız ama doğu kafasıyla benzin ikmalini unuttunuz" sözünü söyledi.Ertesi gün gazetelerde büyük bir karalama furyası başlatıldı. Büyük bir emeğin tezahürü olan 'Devrim Otomobili' tarihte eşine az rastlanır bir kara propagandanın hedefi haline gelmişti. Bunun ardından tekrardan Eskişehir'e getirilen Devrim arabası bir dönem fabrikanın içinde kullanıldı.

VE HAYALİ ERDOĞAN GERÇEĞE DÖNÜŞTÜRDÜ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2011 yılında yaptığı tarihi konuşmada "Bu ülkede bu işe soyunacak bir baba yiğidin olduğunu düşünüyorum. Artık yerli bir otomobil yakışır" ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın önderlik ettiği projenin hayata geçirilmesi için büyük bir profesyonel ekip kolları sıvadı. 18 ayda üretilen TOGG otomobilinin sunumu 27 Aralık 2019'da gerçekleşti.