Sosyal Güvenlik Haftası Elazığ'da Kutlandı

Sosyal Güvenlik Haftası münasebetiyle Elazığ Cumhuriyet Meydanı'nda program düzenlendi.

Sosyal Güvenlik Haftası Elazığ'da Kutlandı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Düzenlenen programda konuşma yapan Sosyal Güvenlik İl Müdürü Mehmet Sıtkı Erman SGK'nın Elazığ'daki faaliyetlerine yönelik bilgilendirmelerde bulundu.

İl Müdürü Erman, “Kurumumuzun kuruluş kanunu olan 5502 sayılı kanunun 16 Mayıs 2006 tarihinde kabul edilmesi nedeniyle her yıl 16-22 Mayıs tarihleri arasında 16 Mayıs içine alan hafta Sosyal Güvenlik Haftası olarak kutlanmaktadır. Haftanın amacı, paydaşlarımızı, toplumu sosyal güvenlik alanında bilinçlendirmek, kurumumuzca yürütülen faaliyetler hakkında vatandaşlarımızı bilgilendirmektedir.

İnsanlarımızın geleceği ve huzuru konusunda toplumun her kesimine dokunan, temas eden Sosyal Güvenlik teşkilatı çok önemli bir görevi ifa etmektedir. Sosyal Güvenlik haftası, toplumda bu konuda farkındalık oluşturmak amacıyla kutlanıyor. Sosyal Güvenlik kuruluşlarımızın tek çatı altında toplanmasıyla beraber hizmetlerin kalitesinin arttığı, kurumların bir araya gelmesi (SSK-Bağ-Kur-Emekli Sandığı) çalışmalardan daha çok verim alınmasını sağladı.

Sosyal Güvenlik Haftası Elazığ'da Kutlandı

Ülkemizde Sosyal Güvenlik hakkı, Anayasamızın 60’ıncı maddesinde ki “Herkes Sosyal Güvenlik hakkına sahiptir. Devlet bu güvenliği sağlayacak tedbirleri alır ve teşkilatı kurar.” Hüküm ile açıkça ortaya konmuştur.

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) yasası 03.03.2023 tarihinde yayınlanarak yayın tarihi itibariyle yürürlüğe girmiştir. 03.03.2023 – 15.05.2024 tarihleri arasında yaklaşık 10.000 kişiye EYT’den maaş bağlanmıştır. İl Müdürlüğümüze EYT kapsamında başvuran vatandaşlarımızın aylıkları 3 (üç) ay içinde bağlamış olup bu süre sonunda Müdürlüğümüze gelen emeklilik talepleri incelenerek dosyalarında sorun olmayan vatandaşlarımızın maaşları günlük olarak bağlanmaktadır.

İlimizde aktif sigortalı sayısı:

4/a Sigortalı kapsamında : 89142 kişi

4/b Sigortalı kapsamında : 14192 kişi

4/c Sigortalı kapsamında : 34582 kişi

olmak üzere 137916 aktif sigortalı bulunmaktadır.

İlimizde emekli sayısı:

4/a Sigortalı kapsamında : 66302 kişi

4/b Sigortalı kapsamında : 14114 kişi

4/c Sigortalı kapsamında : 19985 kişi olmak üzere toplam 100401 emeklimiz bulunmaktadır.

Toplam 9498 faal işyerimiz bulunmaktadır.

Sosyal Güvenlik Haftası Elazığ'da Kutlandı

İl Müdürlüğümüzün vizyonu; Vatandaş odaklı, adil, şeffaf bir hizmet anlayışı içinde etkin, sürekli gelişim odaklı, verimlilik temel değerleri ile kaliteli ve hızlı hizmet anlayışı doğrultusunda Sosyal Güvenlik hizmeti sunarak toplumun güvenine sahip saygın bir kurum olmaktır.

Elazığ Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü olarak misyonumuz vatandaşlarımıza en iyi şekilde hizmet etmektir.

Genel Sağlık Sigortası kapsamında tescili yapılanlar; 73919 kişi

Genel Sağlık Sigortası primi devlet tarafından ödenenler; 62301 kişi

Genel Sağlık Sigortası primleri kendileri tarafından ödenenler; 11618 kişi bulunmaktadır.

Ülkemizdeki Sosyal Güvenlik sistemi çoğu Avrupa ülkelerinde yoktur. Sosyal Güvenlik hizmeti büyük fedakarlık, özveri ve bütçe istenen bir sistemdir. Ancak sigortalılara hizmetin gerçekleşmesinde en büyük paya sahip olan çalışan personellerimizdir. Sosyal Güvenlik insan için bir hak, devlet bakımından da bir yükümlülüktür.” dedi.