Solun Dürüstlüğü Algısı Çöktü

'Solcular dürüst insanlardır, solcular ilkeli insanlardır, kimse solculardan zarar görmez, solcular yalan söylemez, takiyye yapmaz' gibi cümleleri duymayanınız yoktur. 

Solun Dürüstlüğü Algısı Çöktü
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Ve bazı kesimlerde bu yargılar kabul de görmüşlerdir. Ne yalan söyleyeyim ben de bu görüşe tam olmasa da önemli oranda inanan saflardan biriydim. Ta ki CHP’nin son kurultayına kadar.

Kurultayda kim ne dedi, kim kaç oy aldı değil gündemimiz. Kongre sonrası iki CHP’li gazetecinin televizyon ekranlarında anlattıkları olaylar ve bizzat yaşayıp da kendilerinin dahi hayret ettikleri olaylardı bizi  bu  eski görüşlerimizden uzaklaştıran.

Malum  CHP kongresi öncesi gazeteci ve eski CHP milletvekili Barış Yarkadaş Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekliyor, gazeteci Şaban Sevinç de  değişimcilerin ve Özgür Özel’in kazanacağını savunuyordu.

Sonunda kongre oldu ve değişimciler ikinci turda ipi göğüsledi ve delegeler  doğru bildikleri ve her zaman yanında  olmaya söz verdikleri  liderlerini güç karşısında terk ederek karşı tarafa geçtiler.

Bundan da öte Barış Yarkadaş,  isim ve yer vererek öyle olaylar anlattı ve CHP’li delegelerin nasıl verdikleri sözden, ettiği yeminlerde tornistan yaptıklarını delilleriyle ortaya koydu ki “bu mu solcuların dürüstlüğü” demekten kendimizi alamadık.

CHP’nin son kongresinden sonra sol ve solcular hakkında söylenen tüm erdemler ve ilkelerin birer şehir efsanesinden ibaret olduğu kanıtlandı ve görüldü. Gürsel Erol ve Mustafa Sarıgül hariç.