Sistematik Düşüş

Avrasya Araştırma Başkanı Kemal Özkiraz, TELE1'de Merdan Yanardağ'ın sunduğu programda 21 araştırma şirketinin 103 anketinin ortalamalarını paylaştı. Ortalaması açıklanan anketlere göre AK Parti ve MHP düşüşte, CHP ve İYİ Parti yükselişte. Özkiraz'a göre, HDP'nin ise baraj sorunu yok.

Sistematik Düşüş

Anketlerin ortalama sonuçlarına göre, AK Parti'nin oylarının kararsızlar dağıtıldıktan sonra Ocak ayında yüzde 37 iken aralık ayında yüzde 31'e kadar gerilediği görüldü. Özkiraz, AK Parti hakkında, "Sistematik bir düşüş var" yorumu yaptı.

Özkiraz'ın açıkladığı bir diğer anket sonucu ise MHP'ye yönelik oldu. Buna göre; Ocak ayında yüzde 9,2 olan MHP'nin oy oranı, Aralık ayında yüzde 7,3'e kadar düştü. Özkiraz, AK Parti'deki sistematik düşüşün MHP'de de görüldüğünü aktardı.

Özkiraz muhalefet partilerinin anket ortalamalarından çıkan oy oranlarına ilişkin olarak da CHP ve İYİ Parti'de bir yükselişin olduğunu söyledi. 

Özkiraz, "CHP ise ocak ayında yüzde 24,1 iken aralık ayında yüzde 26,7'ye yükselmiş. İYİ Parti oy oranı ise ocakta yüzde 13,5 iken eylül ayında yüzde 14,8'e kadar yükselmiş görünüyor. Lütfü Türkkan olayı ve esnaf ziyareti sırasında İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'e söylenen 'Kürdistan' sözlerinden sonra İYİ Parti'de bir düşüş görülüyor" dedi.

İktidar partilerinin yıpranmaları ve yapılan bazı yanlışlarla sistematik olarak oy kaybetmeleri oldukça doğal bir sonuç. Ancak bu anketlerde asıl tartışılması gereken muhalefetin istenen çıkışı yakalayamadığı ve sadece iki puan bir yükselme göstermesi.

Anketlerin ortaya koyduğu sonuç şu ki, vatandaş cumhur ittifakının bazı hatalarını görüyor ve farklı partilere yöneliyor. Ancak millet ittifakını da bir alternatif görmüyor. Dahası bu ittifakın ülkeyi yönetebilme kabiliyet, yetenek ve dirayette görmüyor. Ve dahası  muhalefetin, ülkenin son yıllarda özellikle savunma sanayi, doğalgaz çalışmaları ve mavi vatan konusundaki çalışmaların akamete uğratacağını bildiği için bu görevi onlara vermeyi düşünmüyor.

Seçmenin her şeye rağmen umudu yine Ak Parti. Ama hatalarından arınmış, çıkar ve rant odaklarından soyutlanmış, samimiyetle çalışan insanlarla yol yürüyecek bir Ak Parti.  Bu ihtimal, zor da olsa var ve olmalı…
 

Bakmadan Geçme