Sınıf Geçme Kuralları Kökten Değişiyor!

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, sınıf geçme kurallarında önemli değişiklikleri açıkladı.

Sınıf Geçme Kuralları Kökten Değişiyor!

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, son dakika açıklamasında sınıf geçme kurallarında yapılacak olan yeni düzenlemeler hakkında detayları paylaştı.

Türkçe Dersi Not Ortalaması 70 Olmayanlar Geçemeyecek

Yeni düzenlemeyi açıklayan Tekin, "Öğrencilerimizin sınıf geçme şartlarını gözden geçirdik. Önceden, öğrenciler birkaç dersi yüksek notlarla geçip ortalama 50'yi yakaladığında diğer dersleri 50'nin altında bile olsa sınıfı geçebiliyorlardı. Bu durumu düzeltmek için belirli derslerde not ortalamasının belirli bir seviyenin üzerinde olması gerektiğine karar verdik. Önümüzdeki hafta yayınlanacak olan temel eğitim yönetmeliğimizde Türkçe dersinden en az 70 alınması gerektiğini belirttik. 70 ortalamayı yakalayamayan öğrenciler sınıfı geçemeyecekler." şeklinde konuştu.

Açık Lise Sınavları Yüz Yüze Yapılacak

Bakan Tekin, açık liselerdeki yeni düzenlemelerin ardından elde edilen sonuçları da paylaştı. Sınavların artık online değil yüz yüze yapılacağını belirten Tekin, "Açık lise ile ilgili uygulamaları inceledik. Şu an itibariyle, meşru gerekçelerle açık liseye kayıt yaptıran öğrenci sayısının önemli ölçüde azaldığını gözlemliyoruz. Yaklaşık 10 bin öğrenci kayıt yaptırdı. Aldığımız önlemlerin kamuoyunda olumlu karşılandığını ve doğru bir adım attığımızı görüyoruz. Bu yıl açık lise sınavları da yüz yüze gerçekleştirilecek." ifadelerini kullandı.

Öğretmen Atamaları

Tekin, öğretmen atamaları konusunda da şunları belirtti: "Benim dileğim, bütçe kanunu onaylandıktan sonra rakamlar netleşirse atama sürecini hemen başlatmaktı. Yeni eğitim yılına 3 ay kala bu süreci başlatmayı düşünüyorduk ve bu planımızı daha önce de paylaşmıştık. Şimdi bu konuyu ilgili bakanlarla görüşeceğiz."