Şimşek'ten Doğru Adım

Engellilere uygulanan pozitif ayrımcılık kapsamında araç alımlarında KDV ve ÖTV muafiyetleri uygulanırken, bu durum bazı engellilerin akrabaları tarafından üzerlerine araç alınması ile suistimal ediliyordu. Bu da devlette büyük bir vergi kaybına sebebiyet veriyordu.

Şimşek'ten Doğru Adım
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Türkiye'de 2024 yılı için hesaplanması gereken ÖTV ve diğer her türlü vergiler dahil satış bedeli 1 milyon 591 bin TL'nin altında olan binek otomobiller engellilik derecesi yüzde 90 veya daha fazla olanlar için 5 yılda bir kez olmak üzere ÖTV'den muaf tutuluyor. 

Bu muafiyet kapsamında yalnızca bu yılın ilk 3 ayında 76 bin 953 araç satışı gerçekleşirken, ÖTV ve KDV kaybı ise 47.8 milyar TL oldu.
Meclis'e gelecek düzenleme için ise iki alternatif üzerinde çalışıldığı öğrenildi. 

İlk alternatifte istisnadan yararlanma süresinin 5 yıldan 10 yıla çıkarılması, taşıtların veraset yoluyla intikalinde istisnaya konu vergilerin mirasçılar tarafından ödenmesi, her yıl yeniden değerleme oranında artan tutarın yeniden değerleme oranının yarısı kadar artırılması ve Cumhurbaşkanı'nın yeniden değerleme oranında artan tutarı, yüzde 50'sine kadar artırma yetkisinin kaldırılması üzerinde çalışılıyor.

İkinci alternatifte ise ÖTV Kanunu'ndaki istisnanın kaldırılması, teşvikin sosyal yardım şeklinde yapılması, engellilerin gelir durumları ve alınacak taşıtların yerli olması gibi kriterler esas alınarak ilgili bakanlık tarafından nakit desteği verilmesi üzerinde çalışılıyor.

Vergi Paketi çalışmasında belki de en önemli ve doğru alan engellilere yönelik bu imtiyaz  alanının daraltılması. Zira çevremizde de görüyor ve izliyoruz ki devletin engellilere bu imtiyazı engelliler dışında tüm yakınları tarafından suiistimal ediliyor.

Kendi adına neredeyse yarı bedeline alınan araçlara dahi bindirilmeyen engelli bireylerimizin bu durumlarını suiistimal eden yakınları, engellinin vefatı halindeyse miras yoluyla hak sahibi oluyor ve hiçbir vergi ödemeden araçları üzerilerine alıyorlardı. 

Bununla yetinmeyen engelli yakınları her beş yılda bir bu hakkı hoyratça kullanıp eski araçlarını tatlı karlarla satıp yenisini yine yarı fiyatına alıyorlardı.

Bu yanlışlığa dur diyen yeni vergi paketinin belki de en isabetli maddesi bu oldu. 

Şimşek’i yıllardan beri devleti ciddi zarara uğratan bu yanlıştan dönmesi dolayısıyla tebrik ediyoruz.