Sigara İçenler Dikkat!

Çam kozalağı, son zamanlarda sağlık sorunlarına doğal bir çözüm olarak öne çıkıyor. Özellikle solunum yolu hastalıklarıyla mücadelede etkili olan çam kozalağı pekmezi, özgün tadı ve sağlık faydalarıyla dikkat çekiyor. İşte çam kozalağı pekmezinin faydaları…

Sigara İçenler Dikkat!

Çam kozalağı, içeriğinde bulunan doğal bileşenler sayesinde solunum yolu sorunlarına olumlu etkiler sağlayabilir.

Özellikle soğuk algınlığı, öksürük, boğaz ağrısı gibi rahatsızlıklarda yardımcı olarak kullanılabilir.

Antioksidan ve antiseptik özelliklere sahip olan çam kozalağı pekmezi, solunum yollarını rahatlatıcı etkisiyle bilinir.

EVDE KOLAYCA HAZIRLANABİLİR

Çam kozalağı pekmezi hazırlamak için öncelikle taze ve sağlıklı çam kozalağı toplamanız gerekmektedir.

Daha sonra topladığınız kozalakları güneşte kurutup dövebilirsiniz. Ardından bu kozalağı bal veya pekmezle karıştırarak şurup haline getirebilirsiniz.

Bu şurubun genellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında, çam kozalağının en verimli olduğu dönemlerde hazırlanması önerilir.


ÇAM KOZALAĞI PEKMEZİNİN FAYDALARI

Mide, akciğer, astım gibi birçok sağlık sorununa iyi gelen çam kozalağı pekmezi, tedavi edici etkilere sahiptir.

Kış aylarında grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmasının yanı sıra bağışıklık sistemini güçlendirir, enfeksiyon ve mikropları engeller ve kabızlık sorununa iyi gelir.

Üst solunum yolu enfeksiyonlarının oluşmasını da engeller.

NOT: Çam kozalağı yanlış ve fazla tüketildiğinde sindirim sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle pekmezi hazırlarken olgunlaşmış kozalaklar seçilmelidir.

ÇAM KOZALAĞI PEKMEZİ NASIL YAPILIR?

İlk olarak gün öncesinden toplanan kozalaklar ılık suda bekletilir, ardından limon ve sirke eklenir. Bekletme sürecinin ardından kozalaklar durulanır, kırılır ve içi açılır. Yaklaşık 8 saat kaynatılan kozalaklar sonunda kırmızıya döner. Şeker eklenerek kaynatılan karışım, çam kozalağı pekmezi haline gelene dek dinlenir.