'Seçim Ertelensin' Polemiği

TBMM eski Başkanı Bülent Arınç, yaptığı yazılı açıklama ile seçim tartışmalarını değerlendirdi.

'Seçim Ertelensin' Polemiği

“Tarihe ‘Büyük Güneydoğu Anadolu Depremi' olarak geçecek bir felaketin ardından” seçim tartışması yapıldığını kaydeden Arınç, şunları kaydetti:

“HANGİ YÜZLE MİTİNG YAPACAKSINIZ?”

 Vatandaşlarımız şu an seçim değil yaşam mücadelesi veriyor. Bazı siyasetçilerin ve gazetecilerin seçimin mayısta mı haziranda mı yapılacağını tartıştığını görüyoruz. Allah'tan korkun, hala enkaz altında cesetler var. Seçmenden bahsedilmezken seçimden bahsetmek nasıl mümkün oluyor? Böyle bir dönemde acılarıyla yüzleşen vatandaşlarımıza karşı seçim propagandası mı yapacaksınız, oy mu isteyeceksiniz? Aday mı olacaksınız, miting mi yapacaksınız? Bunları hangi yüzle yapacaksınız? Seçmen yok, sandık yok. Halk size demez mi ‘vatandaş can derdinde, siz ne derdindesiniz' diye.

“85 VEKİLLE TEMSİL EDİLİYOR”

Ortalama 15 milyon vatandaşımızın etkilendiği bu felakete maruz kalan şehirlerimiz TBMM'de toplam 85 milletvekili ile temsil ediliyor. Manzara o kadar acı ki; buralarda seçmen kalmamış. Hem seçmen kütükleri geçersizleşmiş hem de seçim yapmak hukuken ve fiilen imkansız hale gelmiş. Belki de seçime gidilirken Yüksek Seçim Kurulu nüfus sayımı ile bu illerin kaç milletvekili ile temsil edileceğini yeniden hesaplayacaktır.

“NE MAYIS NE HAZİRANDA SEÇİM OLAMAZ”

Belki de tarihimizin en acı felaketini yaşadığımız bugünlerde, ülke bir an evvel seçim stresinden kurtulmalıdır. Daha açık ve net ifade etmek gerekirse: ne mayısta ne haziranda seçim olmaz, olamaz. Seçimlerin ivedilikle ertelenmesi lazım. Bu tercih değil zarurettir. Seçimlerin sadece savaş sebebiyle ertelenmesinin mümkün olduğunu söyleyenlere tek cevap yeterli olacaktır; bu hüküm var ama anayasalar kutsal metinler değildir, hukuki metinlerdir. Yasama organı her zaman anayasa maddesini ilga edebilir, değiştirebilir ve yenisini koyabilir.

“ERDOĞAN, LİDERLE İSTİŞARE ETMELİ”

Şahsi düşünceme göre yapılacak basittir; Sayın Cumhurbaşkanımız bizzat, mecliste grubu bulunan siyasi partilerin genel başkanlarıyla bir araya gelmeli ve bu zaruretin nasıl aşılacağını konusunda onlarla istişare etmelidir.

“YA 2024 YA DA KASIM 2023”

Benim seçimleri erteleme konusundaki naçizane düşüncelerim şunlardır. Birinci tercihim; Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı Seçimleri ile 2024 yılı Mahalli İdareler Seçimleri birleştirilebilir. Bunun geçmişte örnekleri vardır. İkinci tercihim Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçimlerinin ötelenerek Kasım 2023'te yapılmasıdır. Üçüncü tercihim ise ilk iki seçenekte anlaşılamadığı takdirde tüm siyasi partilerin mutabık kalacağı başka bir tarih üzerinde anlaşma sağlanmasıdır.”

ARINÇ'IN AÇIKLAMALARINA CHP VE İYİ PARTİ'DEN YANIT GELDİ

Gündem olan bu çıkışa ilişkin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan ilk yorum geldi. Gazeteci ve yazar Murat Yetkin'e konuşan Kılıçdaroğlu, "Seçimin ertelenmesi taleplerinin altında seçimden kaçma iradesi var. Ancak bu iradeyi YSK üzerinden hayata geçirmek yani kendi çıkarlarına göre bir defaya mahsus özel kararlar aldırmak istiyorlar. Sayın Arınç'ın açıklaması bunu gösteriyor" dedi.

"ZARARINI TÜM ÜLKE ÇEKER"

Sözlerini sürdüren Kılıçdaroğlu, "Tekrar ediyorum; kimseye özgü hukuk normu oluşturulamaz. Yapılması gereken, ister erken seçim olarak 14 Mayıs, ister zamanında 18 Haziran olsun, ivedilikle seçim tarihinin belirlenmesidir. Seçimden kaçmanın hiç kimseye bir yararı yoktur. Ancak zararını tüm ülke çekecektir" ifadelerini kullandı.

"VAKTİNDE GERÇEKLEŞMESİ TEMEL YAKLAŞIMIMIZ"

İyi Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu ise seçimlerin ertelenebileceği iddialarının gündeme gelmesi üzerine açıklama yaptı. Zorlu'nun bu akşam sosyal medya hesabından yaptığı açıklama şöyle: "Seçim tarihiyle ilgili bazı açıklamalar kamuoyuna yansımaktadır. Elbette öncelikli hedefimiz yaralarımızın hemen sarılmasıdır. İşte hem bu sürecin ve ülke sorunlarının etkin çözümü hem de Anayasamıza göre seçimlerin vaktinde gerçekleşmesi İYİ Partinin temel yaklaşımı olacaktır."

Kürşad Zorlu: Seçim Tarihiyle İlgili Bazı Açıklamalar Kamuoyuna Yansımaktadır

DEVA PARTİSİ DE SEÇİMLERİN ERTELENMESİNE KARŞI ÇIKTI

DEVA Partisi Sözcüsü İdris Şahin de deprem bölgesinde OHAL ilan edilmesinin ardından başlayan seçim erteleme tartışmalarına ilişkin, "Anayasamıza göre, mevcut durumda seçimlerin ertelenmesi mümkün değildir. YSK da Cumhurbaşkanı da erteleyemez. YSK'nın seçim tarihlerini değiştirme yetkisi olduğunu kabul etmek, YSK'nın Anayasa'dan, kanunlardan ve TBMM'den üstün olduğu anlamına gelir. Anayasa, Cumhurbaşkanı'nın da YSK'nın da üstündedir" dedi.

"BUNU KONUŞMAYA UTANIRIZ"

Yaşanan bu tartışmaların ardından Ak Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz'dan da açıklama geldi. Yavuz, böyle bir ortamda seçim tartışmalarının utanç verici olduğu belirterek: "Şu ana kadar seçimle ilgili herhangi bir şeyi toz zerresi kadar bile konuşmadık. Bunu konuşmaya utanırız" dedi.