Sanatçı Marc Pedoux, O Tarihlerde Elazığ'da Olacak!

7-21 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan 2024 Nimri Kullukları Sanat Projesi'nin konuk sanatçısı Marc Pedoux, 'Ab-I Hayat' isimli heykelini gerçekleştirmek için Keban'ın Nimri Köyü'ne geliyor.

Sanatçı Marc Pedoux, O Tarihlerde Elazığ'da Olacak!
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Karagöz Sanatevi tarafından yürütülen, Nimri Kullukları Sanat Projesi bu sene Fransa’da “Doğa ve Sanat” akımının öncülerinden heykeltıraş Marc Pedoux'yu ağırlıyor.

7-21 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan “Doğa ve Sanat” içerikli 2024 Nimri Kullukları Sanat Projesinin ana teması “su” olarak belirlendi. Bu kapsamda Nimri Köyü girişindeki Kazım Hasan Bademliğinde su çıkarılacak ve sanatçı Marc Pedoux alanda kulluklardan esinlenen bir heykel yaratacak.

Sanatçı Marc Pedoux, O Tarihlerde Elazığ'da Olacak!

Kazım Hasan Bademliğinin bulunduğu bölgede, toprak ve badem ağaçları tarihte ilk kez yeraltı suyu ile buluşacak. Marc Pedoux’nun suyun gelişini kutlamak için yaratacağı heykelin ve açılacak kuyunun ismi “Ab-ı Hayat” olacak.

2016 yılında başlayan Nimri Kullukları Sanat Projesine ilk kez uluslararası bir heykeltıraş katılarak, eserini armağan olarak Nimri Köyü’nde doğaya bırakacak. Heykel ve kuyunun açılışı 19 Mayıs pazar günü saat 15.00'te Kazım Hasan Bademliğinde yapılacak.