Sağlık Bakanlığı'ndan Yeni Çalışma: Tanıtım Yapmaları Yasaklanacak

Sağlık Bakanlığı, tıbbi ürünlerin ve gıdaların tanıtımına yönelik yeni çalışmalar için kolları sıvadı. Bu kapsamda tıbbi ürün tanıtım bölümünde ünlü kişilerin bulunmasına yasak getirilecek. Sağlık personellerinin de bu konu hakkında izin almaları gerekecek.

Sağlık Bakanlığı'ndan Yeni Çalışma: Tanıtım Yapmaları Yasaklanacak
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Sağlık Bakanlığına bağlı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK), beşerî tıbbi ürünlerin ve özel tıbbi amaçlı gıdaların tanıtım faaliyetlerine yönelik yeni bir çalışma için hazırlıklara başladı.

Türkiye Gazetesi'nde yer alan habere göre;

Taslak kapsamında, hâlihazırda hekim, diş hekimi ve eczacılara yönelik ugulanan tanıtım ve dağıtılabilen ürünler, özel tıbbi amaçlı gıdalarla ksıtlandırılarak diyetisyenlere yönelik de düzenlenebileck.

Bahsedilen meslek gruplarına yönelik ziyaretler, artık online sistemler aracılığıyla da gerçekleşebilcek. Ürün tanıtım yetkilileri, bu meslek grupları dışındaki sağlık meslek mensuplarına herhangi bir ürün ve benzeri şeylerin tanıtımını yapamayacak, tanıtım malzemesi ve tanıtım materyali sunamayacak.

Söz konusu ürün tanıtımlarında, ürün kullanımını gereksiz yönde teşvik edecek veya beklenmeyen riskli durumlara neden olabilecek yanıltıcı, abartılı ya da doğruluğu ispatlanmamış bilgiler sunulmayacak. İlgi çekici ve ürünün kendisi ile doğrudan ilgisi bulunmayan ifade ve görüntülere yer verilmeyecek. Tanıtımlarda ünlü kişiler rol almayacak ve sağlık mensupları izin almadan tanıtımlarda oynamayacak.