Prof. Dr. Demirdağ: Kuduz Hastalığı Aşı İle Önlenebilmektedir

Fırat Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, 28 Eylül Dünya Kuduz Günü ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. Demirdağ: Kuduz Hastalığı Aşı İle Önlenebilmektedir

Dr. DEMİRDAĞ, ”Kuduz hastalığının genellikle ölümcül olarak seyreden hayvan kökenli viral hastalıklardan biri olduğunu, 28 Eylül Gününün 1885 yılında kuduz aşısını bulan Louis Pasteur’un ölüm yıl dönümüne denk geldiğinden dolayı 2007 yılından itibaren kutlandığını” söyledi.
Dr. DEMİRDAĞ, “Kuduzun aşı ile önlenen hayvan kökenli hastalık olduğunu, sıcakkanlı hayvanların hemen hemen hepsinde hastalık yapabilen ve özellikle hastalık döneminde hayvanlar arasında birbirilerini ısırma ile veya hasta hayvanların insana teması, etlerinin tüketilmesi ile insana geçen hastalıklardan biri olduğunu” sözlerine ekledi.
Dr. DEMİRDAĞ ayrıca, “Aşısız kontrolsüz olan evcil veya hasta hayvanlarda saldırganlık, korku, felç, salyalarında artış gibi davranış değişikliği gösteren hayvanların kuduz olabileceğini, bu gibi durumla karşılaşıldığında kuduz merkezlerine, il, ilçe tarım merkezlerine bildirilerek bu hayvanların kuduz yönünden kontrollerinin yapılmasının önem arz ettiğini” belirtti.