Özel, Erol'un Muhalefet Tarzını mı Benimsedi?

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışının 104. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen resepsiyonda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel, kısa bir görüşme gerçekleştirdi.

Özel, Erol'un Muhalefet Tarzını mı Benimsedi?
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Erdoğan, basın mensuplarının Özel'in görüşme talebiyle ilgili sorusuna, "Benimle bir görüşme talepleri oldu. Önümüzdeki hafta bir araya geleceğiz" karşılığını verdi.

Özel ise konuya ilişkin, "Muhalefetin en sertini yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın ama nezaketi ve müzakereyi terk etmeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

CHP eski Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda bu gelişmeye tepki gösterdi.

Kılıçdaroğlu, mesajında şu ifadeleri kullandı:

“Milyonlarca çocuğumuzun beslenme ve eğitim sıkıntısı çektiği,

Milyonlarca gencimizin, bırakın gençliğini yaşamayı, henüz ülkesinde deniz yüzü bile göremediği,

Milyonlarca anne, babanın geçim sıkıntısı içerisinde depresyona girdiği,

Milyonlarca emeklimizin ay sonunu getiremediği, torunlarına bile mahcup olduğu,

Milyonlarca sığınmacının ülkemizin demografik yapısını bozacak şekilde tehlike teşkil ettiği,

Doların 30 liranın üstünde olduğu, bir kuru ekmeğin 10 lira olduğu,

İcra dosyalarını istifleyebilmek için ek binaların kiralandığı bir ülkede;

Bu düzenin kurucusu sarayla müzakere edilmez, mücadele edilir..!

Sayın Adnan Yücel'in şiirinde de dediği gibi;

Saraylar saltanatlar çöker

Kan susar bir gün

Zulüm biter.

Menekşeler de açılır üstümüzde

Leylaklar da güler.

Bugünlerden geriye,

Bir yarına gidenler kalır

Bir de yarınlar için direnenler...”

birbirlerine zıt görüş ve kutupları 6’lı masa etrafında bir araya getirme başarısını gösteren, muhafazakar çevrelerle helalleşmeyi gündeme getirip bir dönem CHP’sinin yanlış yaptığı itirafını dile getiren, “uzlaşmanın uzmanı” ünvanını alan bir Kılıçdaroğlu nerde, Özgür Özel’in ana muhalefet partisi lideri olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesine en azılı ve marjinal  solcu üslubu takınarak tepki koyan Kılıçdaroğlu nerde…

Belli ki Kılıçdaroğlu, sıkı solcular tarafından kuşatılmış ve buradan Özgür Özel’i sıkıştırmak ve parti içi muhalefet yapmak istiyor. Oysa bu tür muhalefet anlayışının  CHP’ye hiçbir şey kazandırmadığını en iyi Kılıçdaroğlu bilir.

Muhalefeti ülkesine ve seçmenine karşı bir sorumluluk ve denetleme mekanizması gören Özgür Özel’in Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesi hem CHP’ye hem de tabanın bakış açısına yarar.

Görülen o ki Kılıçdaroğlu kaybettiği genel başkanlığın kin ve nefret davasını güdüyor ve hırçınlaşarak parti içi muhalefet yapmanın kendisine yarayacağına inanıyor. Oysa bu tip muhalefet anlayışı Kılıçdaroğlu’na bir şey kazandırmadığı gibi CHP’ye de bir şey kazandırmayacaktır.

Anlaşılan o ki CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Elazığ Milletvekili Gürsel Erol’un öteden beri savunduğu ve uygulaya geldiği yeni muhalefet tarzını benimsemiş durumda.

Bu muhalefet tarzı nasıl ki her dönem Gürsel Erol’u halkın gözünde büyütüp oy oranını artırdıysa, CHP’nin ülke genelindeki oyunu ve popülaritesini de  artıracaktır.