Öğretmene Şiddet Son Bulur mu?

AK Parti tarafından TBMM'ye sunulan Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun ayrıntılarına ulaşıldı. Taslağa göre, öğretmene yönelik işlenen suçlarda cezalar yarı oranında artırılacak. Ayrıca bu suçlara verilen cezalar ertelenmeyecek.

Öğretmene Şiddet Son Bulur mu?
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Milli Eğitim Bakanlığı'nca gerçekleştirilen "Öğretmenler Odası Buluşmaları"nın tamamında ana başlık olarak ele alınan Öğretmenlik Meslek Kanunu yeniden incelenerek gelecek nesillerin mimarı öğretmenlerin beklenti ve talepleri doğrultusunda, daha kapsamlı yeni bir kanun taslağı hazırlandı.

Kanun taslağına göre, yeni Öğretmenlik Meslek Kanunu ile Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararı sebebiyle duran kariyer uygulamasının devamı sağlanacak.

Uzman öğretmenlikte 10 yıl bekleme şartı aranmaksızın 20 yıllık kıdemi dolduran öğretmenlere başöğretmen unvanı için başvuruda bulunma imkanı sağlanacak.

Kanun ile öğretmenlerin mesleğe seçilmesinden kariyer basamaklarında ilerlemelerine kadar tüm aşamaları bir bütünlük içinde sunan, öğretmenlere özgü kanuni bir düzenleme amaçlanıyor.

Cumhuriyet tarihinde ilk olarak öğretmene yönelik işlenen suçlarda cezalar yarı oranında artırılacak. Kasten yaralama suçunda 2 yıl 3 aydan 6 yıl 9 aya kadar hapis cezası uygulanacak. Tehdit suçunda ise 9 aydan 3 yıla kadar, nitelikli hallerde 3 yıldan 7 yıl 6 aya kadar ceza uygulanacak. Öğretmene hakaret suçunda 1 yıldan 3 yıla kadar ceza verilebilecek. Görevi yaptırmamak için direnme suçları 9 aydan 4 yıl 6 aya kadar, nitelikli hallerde ise 1 yıl 4 aydan 9 yıla kadar hapis cezası verilebilecek. Öğretmene yönelik işlenen suçlarda verilen hapis cezası ertelenmeyecek.

TBMM'ye sunulan Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun ayrıntılarına bakılınca, son yıllar da öğretmenlere artan şiddetin önüne geçilmesi için çaydırıcı önlemler alınmış.Özellikle öğretmenlik mesleğinin kutsallığı son yıllar da yok sayılarak, üzücü haberlere şahit olmuştuk. 

Her meslekte olduğu gibi öğretmenlikte de mesleğin maneviyatı anlamayan ve sorumluluğundan uzak kişiler olabilir ama genelleme yaparak bütün öğretmenleri suçlu görmek nasıl yanlışsa, öğrencileri de genelleme yaparak suçlamak o kadar yanlıştır. 

Öğretmenlere yapılan şiddeti önlemek için cezaları artırmak  sorunu çözecek mi bilmiyoruz ama halk olarak şiddeti artık bitirmek için sağ duyulu davranmamız gerekiyor. En küçük olay da şiddete başvurmak çözüm olmadığı gibi, cezaları artırmanın da çözüm olacağını pek sanmıyoruz. Çözüm, ne olursa olsun bir birimizi anlamak ve saygıyı kaybetmemektir.