Mücahit Kılıçdaroğlu Tepkisi

Türkiye'nin kaderini belirleyecek seçime sayılı günler kaldı. Zaman daraldıkça ve artan heyecanla birlikte ittifaklarda da olmaz denilen birçok şey yaşanıyor.

Mücahit Kılıçdaroğlu Tepkisi

Milletvekili genel seçimlerine CHP listelerinden giren Saadet Partisi kendi içinde ikiye bölündü.

Daha önce Kılıçdaroğlu'nun adaylığının açıklamasına tepki gösteren Haymana Mutabakatı Heyeti'nden seçime 6 gün kala yeni bir bildiri geldi.

Milli görüşçülere çağrı yapan heyet, CHP ve Kılıçdaroğlu'na asla oy vermeyeceklerini duyurdu.

"Millî Görüş Hareketi bu milletin aslı, kendisi, özü, inancı, tarihi ve ruh köküdür. Milletimiz var oldukça, Millî Görüş var olmaya devam edecektir" denilen bildiride şu ifadelere yer verildi:

“Kuvveti üstün tutan anlayışın son 300 yıldır zulüm üzerine kurmuş olduğu düzeni çökmektedir.

Ülkemiz tamda böyle küresel kaos ve dönüşüm arifesinde en kritik seçimlerinden birine doğru gitmektedir. Millî Görüş, inancımızın gereği ülkemizin ve milletimizin en yüksek maslahatlarını gözetmek durumundadır. Haymana Mutabakatı Heyeti 14-16 ve 29 Nisan 2023 tarihlerinde toplanmış ve son gelişmeleri değerlendirmiştir. 

Yapılan müzakereler sonucunda seçimler ve seçimler sonrası ile ilgili bazı kararlar almıştır.

Haymana Mutabakatı Heyeti olarak Saadet Partimizin CHP ile bütünleşik bir görüntü vermesi ve Sayın  Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanlığı adaylığının Saadet Partisi genel merkezi önünde açıklanmasının partimizin yok oluş sürecini başlattığını, bu yapılanların Millî Görüş davasından vazgeçmek anlamı taşıdığını düşündüğümüzü en net bir şekilde ortaya koymuştuk.

Şimdi de Sayın Kılıçdaroğlu'nun desteklenmesini adeta dini bir vecibeymiş gibi tabana ve teşkilata dayatılmasını daha kötüsü "Mücahit Kılıçdaroğlu" tamlamasının seçmenimize ezberletilmeye çalışılmasını tam anlamıyla bir cehalet ve siyaset bilmezlik olarak değerlendiriyor ve sorumlularını şiddetle kınıyoruz.

Heyetimiz bu açıklama ile iki maddelik kararının kamuoyuna duyurulmasına karar vermiştir.

Buna göre:

1. Haymana Mutabakatı Heyeti, İcra Kurulu'nu seçimlerden sonra nasıl bir yol izlenmesi gerektiği konusunda çalışma yapması için tam yetkili olarak görevlendirmiştir.

2. Heyetimizin çalışmalarını takip eden gerçek Millî Görüşçü kardeşlerimize seçimler ile ilgili tavsiyemiz şudur: CHP ve Sayın  Kılıçdaroğlu'na asla oy vermeyeceğiz. Bizler celladına âşık olan gafillerden olmayacağız. Bundan sonrasını ise gündelik veya mevsimlik politik dedikodulara, sosyal medya palavralarına ve sahte anketlerin yönlendirme operasyonlarına kulak asmadan, kınayanların kınamasına itibar etmeden, ne yapmanız gerektiği konusunu kalbinize ve vicdanınıza danışmanızı ve ona göre hareket etmenizi tavsiye ederiz.

Bu vesile ile yapılacak olan seçimlerin ülkemize, milletimize, İslam âlemine ve bütün insanlığa hayırlar getirmesini diler, bütün kamuoyuna saygılarımızı sunarız.”

İşte Milli Görüşün yarısının görüşü bu… Milli bir duruş ve hassasiyet gösteren bu yaklaşıma milli görüşün CHP’ye yönelen  diğer tarafı ne der, nasıl bir açıklama getirir bilemiyoruz.

Özellikle Kılıçdaroğlu’nun posterleri arasında siyasi çalışma yapan çarşaflı Saadetli ablalarımız bu tepkiye nasıl karşılık verir onu da bilemiyoruz.

Bildiğimiz şu ki Mili görüş tam ortadan ikiye bölündü, Elazığ’da ise CHP’ye sadece yüzde 10 gidiyor. Saadetin yüzde 90’nı 14 Mayıs günü bahçeye ya da pikniğe gidecek.