Motosiklet Ehliyetinde Yeni Dönem

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 125 CC'lik motorların B sınıfı ehliyetle kullanılabilmesine yönelik bir çalışmanın yürütüldüğünü açıkladı.

Motosiklet Ehliyetinde Yeni Dönem

Yerlikaya, Kabine Toplantısı sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamada, bu konuda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığının ortak bir çalışma yürüttüğünü belirtti.

Bakan Yerlikaya, motosiklet kullanımının eğitimini vurgulayarak, 125 CC altında olan motosikletlerin B sınıfı ehliyet sahipleri tarafından kullanılabilmesi için eğitim almanın önemli olduğunu söyledi. Kendi deneyimi üzerinden konuşan Yerlikaya, motosiklet sürücülerinin eğitim alarak güvenli bir şekilde trafiğe katılmalarının gerekliliğini vurguladı.

Özellikle son zamanlarda motosiklet kaynaklı trafik kazalarında artış olduğunu belirten Yerlikaya, motosiklet sürücülerinin B sınıfı ehliyetle 125 CC altındaki motosikletleri kullanabilmek için eğitim almasının önemli olduğunu ve bu eğitimin gerekli olduğunu ifade etti.

Ayrıca, tehlikeli motor kullanımı, koruma ekipmanları ve kask kullanmama gibi olumsuz davranışlar sergileyen motosiklet sürücülerine karşı denetimlerin artırılacağını da sözlerine ekledi.