Milletvekili Erol'un Feraseti 'Tehlikeyi Görüp Soru Önergesi Verdi Önlem Alınmadı'

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, ferasetiyle bir kez daha Elazığlılardan tam not alırken, Meclis'e taşıdığı soruna önlem alınmayınca kaza geliyorum dedi. 

Milletvekili Erol'un Feraseti 'Tehlikeyi Görüp Soru Önergesi Verdi Önlem Alınmadı'

Geçtiğimiz günlerde Elazığ'ın Maden ilçesinde özel bir firmanın faaliyet gösterdiği bir maden sahasında patlama meydana geldi. Patlama neticesinde sahada görevli bir mühendis ve bir işçi yaralandı.
CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol'un daha önce soru önergesi vererek Meclis'e taşıdığı bu sorunla ilgili önlem alınmaması ise kazaya adeta davetiye çıkardı.

EROL: "DENETİMLER YAPILIYOR MU?

Milletvekili Erol'un ferasetini bir kez daha ortaya koyan ve 8 sorudan oluşan, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki'nin yanıtlaması istemiyle TBMM'ye sunulan soru önergesi ise şu şekildeydi:
"İnsanlar varlığını sürdürebilmek için gerekli ihtiyaçlarını üzerinde yaşadığı topraktan sağlamaktadır. Bir ulus; bağımsızlığını korumak, yurdunu savunmak ve insanlarını çağdaş uygarlık düzeyinde yaşatabilmek için sahip olduğu topraklarının bahşettiği olanaklardan en çok ve en iyi biçimde yararlanmasını bilmek zorundadır. Fakat diğer birçok antropojenik faaliyetlerde olduğu gibi kar hırsı ile yanlış yapılan madencilik faaliyetleri çevre üzerinde birçok olumsuz etki bırakmaktadır. Madencilik faaliyetlerinin üretim, nakliye ve zenginleştirme gibi aşamaları çevresel varlıklar üzerinde olumsuz etkiler yaratır. Madencilik sırasında ve sonrasında oluşan çevre sorunları incelenmesi ve çözümleri hem hukuksal açıdan hem de habitatta oluşturulacağı zararlar bakımından önem arz etmektedir. Elazığ ili Maden ilçesinde yer alan maden ocakları ve sahalarının bu konuda detaylı incelenmeleri ve çevreye vermiş olduğu zararlardan ötürü düzenli denetlenmesi gerekmektedir.

Milletvekili Erol'un Feraseti 'Tehlikeyi Görüp Soru Önergesi Verdi Önlem Alınmadı'
Bu bağlamda;
1. Elazığ İlinde şuan aktif olarak çalışan toplam kaç maden ocağı vardır? Bu maden ocaklarından çıkarılan cevher cinsi ve miktarı ne kadardır? Bu ocakların kaçı kamu kaçı özel işletmedir? Bu maden ocaklarının ilçelere göre dağılımı nedir?
2. Elazığ İlinde son 5 yıl içerisinde kapanan toplam kaç maden ocağı vardır? İşletildikten sonra rehabilite edilen maden ocağı sayısı nedir? Bu maden ocaklarından çıkarılmış cevher cinsi ve miktarı ne kadardır? Bu ocakların kaçı kamu kaçı özel işletmedir? Bu maden ocaklarının ilçelere göre dağılımı nedir?
3. İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ekiplerince bölgede hangi sıklıkla denetimler yapılmaktadır? Bölgede kirlilik ölçümleri yapılmakta mıdır? Ve bölgeden su, toprak vb. numuneler alınmakta mıdır? 

4. Elazığ İli Maden ilçesinde bulunan maden ocakları ve sahaları Bakanlığınızca hangi sıklıkla denetlenmektedir? Bölgede en son denetim ne zaman yapılmıştır? Denetim sonuçları nelerdir?

Milletvekili Erol'un Feraseti 'Tehlikeyi Görüp Soru Önergesi Verdi Önlem Alınmadı'

5. Maden ilçesi ve çevresinde bulunan maden ocakları ve sahalarının maden ruhsat alım ve işletme süreçleri incelenmiş midir?
6. İlçede bulunan maden ocakları ve sahaları için ÇED raporu alınmış mıdır? Elazığ'da bulunan müdürlüklerden (İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü) gibi gerekli izinler alınmış mıdır?
7. Bölgede yürütülen maden çalışmalarının su kaynaklarımıza olası etkileri ve maden ocaklarının faaliyetlerine başlanılmadan ve bugün itibari ile bölgede yapılan su analizleri ne şekildedir?
8. Elazığ'ın Maden ilçesi, kültürel miras turizmi açısından bölgenin en zengin yerlerinden biridir. Bölgede yer alan tarihi yapılar, saraylar, antik kentler, hanlar, ören yerleri gibi birçok kültürel varlıklar maden firmalarının bölgedeki faaliyetlerinden olumsuz etkilenmekte ve zarar görmektedir. Bu konuda bir çalışma yapılmakta mıdır? Eğer yapılıyor ise alınan önlemler nelerdir?"