Milletvekili Erol'dan Bakan Tekin'e Soru Önergesi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Türkiye'deki eğitim müfredatı ile ilgili Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in yanıtlaması istemiyle soru önergesi sundu.

Milletvekili Erol'dan Bakan Tekin'e Soru Önergesi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in yanıtlaması talebiyle TBMM’ye 6 soruluk önerge verdi.

Milletvekili Erol soru önergesinde şu ifadelere yer verdi; "Türkiye 'de 2022 yılı sonu itibariyle yapılan Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) sonuçlarına göre toplam nüfus 85 milyon 279 bin 553 kişi iken, 15-24 yaş grubundaki genç nüfus 12 milyon 949 bin 817 kişi olmuştur. Bu rakamlara göre; Genç nüfus, toplam nüfusun %15,2 'sini oluşturmaktadır.

Özellikle son yıllarda, ülkemizde genç nüfus üzerinde yapılan gözlem ve araştırma sonuçlarına bakarak, gençlerin yoğun bir şekilde sorunlarla karşılaştıklarını söyleyebiliriz. Bunların başında, Türk eğitim sisteminin yıllardan beri devam eden yapısal sorunları, gençlere eğitim süresince yapılan plansız aynı zamanda yetersiz destekler ve eğitim sonrası istihdam yetersizliği yer almaktadır. Eğitim sistemindeki bozuk planlama gençlerin uluslararası eğitim standartlarında yeterli eğitimi almalarını zorlaştırmakta ve istedikleri alanda kariyer yapma şansını düşürmektedir. Plansız ve yetersiz bir şekilde verilen devlet destekleri, gençlerin ihtiyaçlarını yeteri kadar karşılayamamaktadır. Bugün Türkiye 'de her dört gençten biri işsiz kabul edilmekte ve günden güne gençlerin iş imkanları azalmaktadır.

Buna bağlı olarak ülkemizde, gençlerde alkol ve uyuşturucu kullanımının arttığı gözlenmektedir. Suç işleme oranı da nüfusumuza göre gençlerde daha fazladır. Birçok genç nevroz ya da psikoz türü hastalıklardan birinin pençesindedir. Gençlerimizde bu eğilimlerin görülmesi bir tehlike habercisi olarak algılanmalıdır.

Bu hususta;

1. Türk Eğitim sisteminde 2002 yılından bugüne kadar özellikle müfredatta yapılan değişikliklerle eğitim sistemi neye göre inşa edilmektedir? Sistemin sürekli olarak değiştirilmesinin sebepleri nelerdir?

2. Özellikle son 10 yıl içerisinde üniversite eğitimi almaya hak kazandığı halde kayıt yaptırmayan öğrenci sayısı ne kadardır?

3. Son yıllarda üniversitelerimizden ayrılan öğrenci sayısında artış yaşanmasının gerekçeleri nelerdir?

4. Son yıllarda üniversitelerin sağladığı imkanların öğrencilerin ihtiyaçlarına karşılık verememesinin nedenleri nelerdir?

5. Gençlerin ekonomik zorluklar nedeniyle okullarını bırakmasının önüne geçilmesi için. Bakanlığınızın diğer Bakanlıklarla birlikte yürüttüğü bir çalışma var mıdır?

6. Üniversitelerden mezun olan gençlerimizin, üniversite sonrası akademik eğitimlerini sürdürmelerinde sağlanan desteklerin iyileştirilmesi için bir çalışma yapılmakta mıdır? Eğer yapılıyor ise bunlar nelerdir?"ifadelerine yer verildi.