Mezuniyet Töreni Tartışmaları

Kocaeli Gebze Alaettin Kurt Anadolu Lisesindeki mezuniyet töreninde okul yönetimi 'Milli Manevi değerlere uygun kılık kıyafet' giyilmesi gerektiğini söyleyerek velilere 'Onay formu' göndermiş. Mezun olacak kız öğrencilerin bir kısmı ise giydikleri kıyafetler nedeniyle törene alınmamış, yaşanan gerginlik üzerine bölgeye jandarma ekipleri sevk edilmişti.

Mezuniyet Töreni Tartışmaları
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Öğrencilere kapı kapatılırken, bazı veliler ve öğrenciler, okul yönetimine tepki gösterdi. Veliler ve okul yönetimi arasında tartışma çıktı. Okul önündeki gerginlik her geçen dakika artarken haberi alan Gebze İlçe Milli Eğitim Müdürü Şener Doğan, okula geldi. Doğan, veliler ve öğrencilerle bir süre konuştu. Daha sonra ise tüm öğrenciler içeri alınarak mezuniyet törenine katıldı.
Kocaeli Valiliği, toplumun her kesiminden tepki çeken o görüntüler üzerine bir açıklama yaparak "Gebze ilçemizdeki bir okulun mezuniyet töreninde meydana geldiği iddia edilen ve bazı sosyal medya hesapları ile basında yer alan iddia ve haberlerle ilgili olarak gerekli incelemeleri yapmak üzere Valiliğimizce iki Eğitim Müfettişi görevlendirilmiştir. Konu tüm yönleriyle incelenmektedir. Kamuoyunun bilgisine saygıyla duyurulur." ifadelerini kullandı.
Okul idaresinin millî ve manevi değerleri gözetme adına böyle bir karar alması ve uygulamaya çalışması önce öğrenci ve velilerden ardından da ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kocaeli Valiliğinden veto yemekle kalmamış soruşturma açılmış.
Her idareci öğretmen ve öğrenci bilir ki mezuniyet törenleri biraz rahat kıyafetlerin giyildiği ve eğlencenin bazen dozunun kaçtığı etkinliklerdir. 
Yıllardan beri uygulana gelen ve görüle gelen bu uygulamaya direnilmesi değerler eğitimi  açısından belki haklı görülebilir ama teamüller açısından oldukça güç.
Gayri ahlaki dizilerin yayınlanmasında hiç bir yetki kullanamayan, benzer şikâyetlerin yapıldığı RTÜK’ün cevaben “kumanda elinizde, izlemeyin” dediği bu tür olumsuzlukları bir Anadolu lisesi müdürünün düzeltmesi mümkün olmadığı gibi mezuniyet geleneğine kota ve sansür koymak da mümkün olamaz.