Meteoroloji'den Elazığ için Kuvvetli Yağış Uyarısı

Meteoroloji 13. Bölge Müdürlüğü, Elazığ dahil 4 ili 1.03.2023 Cumartesi gününden itibaren Balkanlar üzerinden gelecek yağışlı havanın etkili olacağı konusunda uyardı.

Meteoroloji'den Elazığ için Kuvvetli Yağış Uyarısı

Meteoroloji 13. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada şu bilgiler yer aldı:

"Bölgemiz geneli 11.03.2023 Cumartesi gününden itibaren Balkanlar üzerinden gelecek yağışlı havanın etkisi altına gireceği tahmin edilmektedir. Yağışların genellikle yağmur ve yer yer gök gürültülü sağanak yağış şeklinde olması bekleniyor. Pazartesi, Salı ve Çarşamba günü beklenen yağışlar Malatyanın Güney İlçeleri, Adıyamanın İl Geneli ve Elazığın Güney İlçelerinde yer yer kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

Toz taşınımının; Cumartesi akşam saatlerinden itibaren etkili olması beklenmekte olup, bölgemizin genelinde yer yer kuvvetli olacağı tahmin edilmektedir.  Rüzgârın; Cumartesi gününden itibaren Malatya, Elâzığ Tunceli ve Bingöl, Pazar gününden itibaren bölge genelinde güney yönlerden kuvvetli yer yer fırtına şeklinde esmesi bekleniyor. Sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi tahmin edilmektedir.

Kuvvetli meteorolojik hadiseler ile ilgili Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün hazırlayacağı meteorolojik tahmin raporlarının ve meteorolojik uyarıların takip edilmesi önem arz etmektedir."

OLUŞMASI MUHTEMEL RİSKLER

"Sel-Su Baskını- Fırtına-Şimşek ve Yıldırım- Çamur Şeklinde Yağış-Toz Fırtınası-Hava Kalitesinde DüşmeGörüş Mesafsinde Azalma- Ulaşımda aksamalar – Çığ Tehlikesi gibi olaylara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından gerek görüldükçe hazırlanacak olan anlık meteorolojik uyarıların takibini yaparak, oluşması muhtemel risklere karşı can ve mal emniyeti açısından dikkatli ve tedbirli olunması önem arz etmektedir."