Mecliste Maden Tartışması

Meclis'te yaptığı konuşmada ilçe halkının görüşlerine tercüman olan ve Maden ilçesinin heyelan riski altında olduğuna,ilçenin kaderine terk edildiğine dikkat çeken CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol'un bu görüşlerine karşılık Ak Parti Elazığ Milletvekili Ejder Açıkkapı Maden için gerekli çalışmaların yapıldığını söyledi ancak bunların neler olduğu konusunda somut bilgiler vermedi

Mecliste Maden Tartışması
TAKİP ET Google News ile Takip Et

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol ile Ak Parti Elazığ Milletvekili Ejder Açıkkapı, Elazığ’ın Maden ilçesinde bir heyelan riski olup olmadığını tartıştı. Milletvekili Erol, yanlış uygulamalardan kaynaklı bir heyelan riski bulunduğunu belirterek uyarılarda bulunurken Maden’in kaderine terk edildiğini söyledi. 

Milletvekili Açıkkapı ise gerekli araştırmaların yapıldığını, risk olan bölgelerde vatandaşlara gerekli desteklerin verildiğini, bundan sonrada gerekenlerin yapılacağını ifade ederek Erol’un “Maden kaderine terk edildi” söylemine itiraz etti.

Mecliste Maden Tartışması

EROL: “HEYELAN RİSKİ VAR” 

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Elazığ’ın Maden ilçesindeki bakır işletmesinin maden pasasının döküldüğü heyelan bölgesi olan alandaki tehlikeye dikkat çekti. Erol, “Bakır işletmesinin yanlış uygulamalarından kaynaklı inanılmaz bir heyelan riski var." dedi.

“ŞEHRİMİZE VE ÜLKEMİZE BİR EKONOMİK KAZANCI YOK”

Maden’de bulunan işletmelerin Elazığ’a ve Türkiye’ye ekonomik bir kazanç sağlamadığını belirten Erol: "Elazığ'da Maden diye bir ilçemiz var. Elazığ yeraltı kaynakları açısından Türkiye'nin en zengin ilidir. Madencilikte, mermer, krom, altın, bakır açısından inanılmaz bir yeraltı zenginliğimiz var. Ama yeraltı zenginliklerimizden şehrimiz yeterince yararlanmadığı gibi, doğru yatırımlar yapılmadığı gibi, özelleştirme ve ihalelerle doğru sonuçlar yaratılmamasından  kaynaklı şehrimize ve ülkemize ekonomik bir kazancı yok.” dedi.

“MADEN KADERİNE TERK EDİLDİ”

Geçmişte Maden’in bir cazibe merkezi olduğunu hatırlatan Erol, günümüzde ise ilçenin kaderine teslim edildiğini vurgulayarak: “Maden Bakır İşletmesi geçtiğimiz dönemlerde özelleştirildi. Maden’i ayakta tutan bir bakır işletmesi, Osmanlı döneminden günümüze kadar bir işletmedir. Ejder Bey iyi bilir, kendisi kısmen Madenlidir. 6 bin personelin çalıştığı bir fabrika o şehrin yalnızca ekonomik hayatını değil, sosyal hayatını, oradaki yaşam tarzını geliştiren bir yapıdır.1950'lili yılların başında tenis kortlarının, açık hava sinema ve tiyatrolarının yapıldığı bir ilçe ama özelleştirildikten sonra çalışan sayısı 100'e düşmüş. Şuanda kendi kaderine terkedilmiş bir ilçe." şeklinde konuştu.

“HER ŞEY SÖYLEMDE KALIYOR”

Maden'de yaşanan sorunun çözümünün sadece söylemde kaldığını aktaran Milletvekili Erol: "Sayın Başkanım Maden, ne köy ne de ilçe. İki arada bir derede kalmış. Orada bakır işletmesinin yanlış uygulamalarından kaynaklı, çıkan madenin pasasını riskli bölge ilan edilen alana dökmesinden kaynaklı inanılmaz bir heyelan riskimiz var. Bunu defalarca bu Meclis kürsüsünde gündeme getirdim.  Bakanlığa soru önergesi verdim. Çevre komisyonu üyesi arkadaşımızla toplantı yaptık. Komisyon başkanımız diyor ki “evet bu hafriyatın buradan kaldırılması lazım.” Bakanlık diyor ki “evet bu hafriyatın buradan kaldırılması lazım, risk yaratıyor.” Ama gelin görün ki her şey söylemde kalıyor.” ifadelerini kullandı.

“SİZİ ALLAH’A HAVALE EDİYORUM”

Milletvekili Erol, konuşmasını şu ifadelerle sonlandırdı: “Ben sizi Allah'a havale ediyorum. Bu ağır bir sorumluluktur. Orada İliç gibi bir felaket ile karşı karşıyayız. İnsanlar ölmeden, doğa felaketi yaşanmadan, orada yaşamsal sorunlar yaşanmadan bir araştırma komisyonu kurularak yerinde inceleme yapılsın. Bu inceleme ile ilgili meclisimiz bilgilendirilsin. Orada olabilecek kazalar ve felaket ile ilgili tedbirlerin alınmasına yönelik talebimi parlamentoya iletiyorum."

Mecliste Maden Tartışması

AÇIKKAPI: “MADEN KADERİNE TERK EDİLEMEZ”

Gürsel Erol’un konuşmasından sonra söz alan Ak Parti Elazığ Milletvekili Ejder Açıkkapı, Maden’in kaderine terk edilmediğini belirterek: “Tabii, burada Gürsel Bey’in hassasiyetine de teşekkür ediyoruz. İlimizle ilgili her türlü hassasiyette, Milletvekillerimizle beraber her türlü Elazığ’la ilgili adımı atarız, atmaya devam ederiz. Tabii, burada Sayın Gürsel Erol Bey’in ifade ettiği bir konuya da itirazım var. Maden kaderine terk edilemez, edilmeyecektir, edilmedi. Bunu ifade etmek istiyorum.” şekline konuştu.

“MADEN’İN ESKİ GÜNLERİNE KAVUŞMASI İÇİN ÇABALIYORUM”

İlçenin eskiden bir cazibe merkezi olduğunu ve yeniden bir cazibe merkezi haline gelmesi için çaba gösterdiklerini belirten Açıkkapı, açıklamasını şu ifadelerle sürdürdü: “Sayın Erol, kısmen Madenli olduğumu ifade etti, doğrudur, Paluluyum ancak Maden’de doğup büyüdüm. Maden’in geçmiş yıllarını da bilirim, şaşaalı dönemlerini de çok iyi bilirim. Bunun içindir ki Maden’de yaşayan kardeşlerimizin bu sıkıntılardan kurtulması için 26’ncı Dönemde Maden’le ilgili maden varlığının araştırılması yönündeki talebimiz Sayın Cumhurbaşkanımıza iletildiğinde, Sayın Bakanımıza ve Plan ve Bütçe Komisyonunda dile getirildiğinde konuyla ilgili olumlu yaklaşımlar sergilenmiş ve Maden ilçemizde yapılan sondaj aramalarında bakır madeninin Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük rezervinin bulunarak ilimize, ülkemize ve Maden’imize hediye edildiğini de ifade etmek isterim. Bu konuda Maden’in tekrar eski günlerine kavuşması için çabalarımız tabii ki devam edecek.”

“BAKANLIK ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR”

Açıkkapı, bölgede geçmişten bugüne kadar risk araştırması yapıldığını ve bakanlıkların çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek: “Maden, bakırın ana vatanı. Özellikle heyelan konusunda 1970 yılından başlayarak günümüze kadar çeşitli araştırmalar yapılmış, raporlamalar yapılmıştır ve özellikle bakır işletmesi tarafından dökülen pasa malzemesinden kaynaklı baskı ve yanal kuvvetlerin bölgedeki heyelan olayına ve yapılardaki deformasyonlara sebebiyet verip vermediği araştırılmıştır. Üniversitelerimiz tarafından bu araştırmalar yapılmıştır, hâlen daha gerek Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımızın gerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın konuyla ilgili çalışmaları devam etmektedir.” ifadelerini kullandı.

“GEREKLİ ADIMLARI ATARIZ”

Risk oluşan bölgelerde vatandaşlara gerekli desteklerin verildiğini belirten Ejder Açıkkapı, bundan sonraki süreçte de gerekli adımları atmaktan çekinmeyeceklerini vurgulayarak: “Biz tabii ki bilimin ışığında, bilim ne diyorsa buna göre hareket etmek durumundayız. Maden’deki heyelandan dolayı Camiikebir Mahallesinde gerekli tedbirler tamamıyla alınmıştır. İlgili konut ve iş yerleriyle ilgili devletimiz, ilgili kurum ve kuruluşlarımız vatandaşlarımıza gerekli yardımları ve kira yardımlarını yapmıştır. Bundan sonraki süreçte inşallah Maden’imizle ilgili, Maden’imiz için, mahalle için, o bölge için milletvekillerimizle, Elazığ milletvekilleri olarak da, Ak Parti Grubu olarak da ne gerekiyorsa o adımları atmaktan geri kalmayız diyorum.” ifadeleriyle konuşmasını sonlandırdı.

“GEREKLİ ADIMLARI ATARIZ” DEMEK ADIM ATMADIK DEMENİN İTİRAFI MI?

Maden ilçesinin maruz kaldığı heyelan tehlikesi konusunda “gerekli adımları atmaktan çekinmeyeceklerini” söylemesinin aslında bugüne kadar herhangi bir çalışma yapmadıklarının itirafı niteliğinde bir açıklama olduğunu ifade eden vatandaşlar, Maden’in kaderine terk edilmeye ve duyarsızlığa mahkûm edildiğini dile getirdiler.