Maden, Bayram Sonu

MHP Milletvekili Semih Işıkver'in çağrısı cumhur ittifakı milletvekillerinin Maden ilçesiyle ilgili adımları sonuç verdi.

Maden, Bayram Sonu
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Maden ilçesinde yüklenici firmanın hafriyatı nedeniyle doğal olmayan heyelan riski nedeniyle yaklaşık 500 ev ve işyerinin yıkım kararı AK Parti Elazığ Milletvekili Mahmut Rıdvan Nazırlı ve MHP Elazığ Milletvekili Semih Işıkver’in İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’yı ziyaretleri ve konunun hassasiyetini paylaşmaları sonrasında yıkımlar durduruldu.

Milliyetçi Hareket Partisi Elazığ Milletvekili Semih Işıkver’in ziyaret sonrası vermiş olduğu bilgide, “Maden ilçemizde kamuoyunun yakından bildiği gibi doğal olmayan heyelan riski nedeniyle 500 civarında mesken ve işyeri için yıkım kararı alınmış ve süreç başlatılmıştı. Madende vatandaşlarımıza ev ve işyeri tahsisi yapılmaksızın başlatılan bu yıkım süreci çok ciddi mağduriyetlere neden olmuş ve Madenli vatandaşlarımız acil bir çözüm üretmemiz hususunda bizlerden destek taleplerinde bulunmuştu. Bugün AK Parti Elazığ Milletvekilimiz Mahmut Rıdvan Nazırlı ile birlikte Bakanımız Ali Yerlikaya ile bir araya gelerek konuyu detayları ile istişare etme imkânımız oldu. Öncelikle Kurban Bayramı arifesinde yıkımlar durdurulmuştur. Bayram sonrasında ise İçişleri Bakanımız ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımızla birlikte Bakan Yardımcılarımız, Genel Müdürlerimiz ile ilgili tüm kurumlar ve tarafların da katılımı ile sürecin yeniden değerlendirilerek Maden İlçemizle ilgili tarihi öneme sahip bir toplantının organize edilmesi kararlaştırılmıştır. Bakanımıza Maden İlçemizde yaşanan sorunun çözümü hususunda göstermiş olduğu hassasiyet için şahsım ve tüm Madenli vatandaşlarımız adına teşekkürlerimi arz ediyorum. Yine konuya başından beri çok ciddi bir şekilde çözüm arayışında olan Mahmut Rıdvan Nazırlı Vekilime de teşekkür ediyor, sürecin Maden ilçemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum” ifadelerinde bulundu.

İki milletvekilimizin İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ile görüşmeleri sonucu yıkımları bayram sonuna kadar ertelenmesi ve ardından tüm tarafların katılımlarıyla toplantı yapılması kararı, ilçe halkının endişelerini tümüyle gidermeye yetmese bile vaktin vacibi gereği yıkımları durdurması açısından önemli bir gelişme oldu.

Bayram sonrası yapılacak geniş kapsamlı toplantıda söz konusu hafriyatın kaldırılması mı yoksa risk alanındaki binaların yıkılması mı ya da yıkılması düşünülen konutların yerine güvenli yerde evlerin yapılıp sahiplerine teslim edildikten sonra mı söz konusu alan boşaltılması gündeme gelecek sonucu bayram sonu göreceğiz.