Maaş promosyonu için sevindiren haber

Bankaların maaş müşterisi olma konusunda anlaştıkları çalışanlara verdikleri maaş promosyonlarına 'enflasyon düzenlemesi' Kamu Denetçiliği Kurulu incelemesinde. Buna göre KDK çalışması tamamlandığında enflasyondaki artış promosyonlara da yansıyacak.

Maaş promosyonu için sevindiren haber

Önemli bir rekabet alanına dönüşen bu konuda birbiri üstüne rekorlar da kırılmaya devam ediyor. Bankalardan alınan maaş promosyunda çalışanlar için süreç Kurul koordinasyonunda adım adım ilerleyecek.

KDK, çalışanların banka maaş promosyonunda, enflasyondaki artışın göz önüne alınarak artış yapılması yönündeki talepleri incelemeye aldı. Çıkacak farkın tek seferde çalışanlara yatırılması da görüşülecek konular arasında yer alıyor.

Çalışanların maaş promosyonunda geçmiş rakamlarla geçiştirilmesine müsaade edilmeyecek. Kamu Denetçiliği Kurulu titiz bir çalışma yürüterek enflasyon farkının maaş promosyonlarında da fark olarak ödenmesini temin edecek.

Sabah Gazetesi'nin haberine göre Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), bankaların verdiği maaş promosyonlarında enflasyon düzenlemesi yapılmasına ilişkin çalışma başlattı. KDK, gelen başvurular üzerine gerekli incelemeleri yaparak ilgili kurumlarla görüşmeler yapacak.

KDK, bir çalışanın yaptığı başvuru üzerine harekete geçti. Çalışanın yaptığı başvuruda, 2021'de Sosyal Güvenlik Kurumu ve birçok kurum ile bir banka arasında 3 yıllığına imzalanan ve süresi de devam eden maaş promosyon sözleşmelerinin, enflasyon ve ekonomik gelişmeler nedeniyle yenilenmesi üzerine talep yer aldı.

Başvuruya göre, bankayla yapılan promosyon protokolünde 111 lira aylık bedel olarak belirlendi.

Bunun 3 yıllık karşılığı olan yaklaşık 4 bin lira da çalışanlara peşin ödendi. Sözleşmenin imzalanmasından sonra artan enflasyonun, promosyon tutarına da aynı oranda yansıması ve enflasyondaki artışa göre artış yapılması talep edildi.

Yapılacak değişiklikle çıkacak farkın ise protokolün bitiş tarihine kadar tek seferde çalışanlara yatırılması istendi.

KDK, İLGİLİ KURUMLARLA GÖRÜŞMELER GEÇEKLEŞTİRECEK

Yapılan başvuruda ayrıca, banka maaş promosyon tutarlarında sürekli artış sağlanması amacıyla yaptığı başvurunun daha önce SGK tarafından reddedildiği ancak promosyon sözleşmelerinin bankalarca revize edilmemesi halinde tek taraflı olarak sözleşmenin feshedilmesinin kurumlara herhangi bir mali külfet getirmeyeceği savunuldu.

KDK, başvuruya ilişkin gerekli incelemeleri yaparak ilgili kurumlarla görüşmeler gerçekleştirecek.

PROMOSYONDA REKOR SEVİYELERE ULAŞILDI

Kamu ve özel sektör ile emeklilerin maaşları için bankaların ödediği promosyon tutarları rekor kırarak devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde Adalet Bakanlığı çalışanlarına 25 bin, Anadolu Üniversitesi çalışanlarına ise 41,5 bin TL'lik promosyon ödemesinde anlaşıldığı açıklanmıştı.