Kur Korumalı Mevduat Dönemi Sona Erdi!

Kur Korumalı Mevduat'ın (KKM) ne zaman biteceği, bankalarda parası olan vatandaşlar tarafından sorgulanıyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Türk lirası (TL) dönüşümlü Kur Korumalı Mevduat'ın (KKM) sona erdiğini belirtti. Peki, Kur Korumalı Mevduat (KKM) bitti mi, ne zaman bitecek?

Kur Korumalı Mevduat Dönemi Sona Erdi!
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kur Korumalı Mevduat (KKM) için araştırmalar hız kazanıyor. Bankalarda, Türk lirası (TL) dönüşümlü Kur Korumalı Mevduat'ta (KKM) parası bulunanlar, KKM'nin sona ereceği tarihi sorguluyor. İşte ayrıntılar.

KKM NE ZAMAN SONA ERECEK?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Türk lirası (TL) dönüşümlü Kur Korumalı Mevduat'ta (KKM) yeni hesap açılışlarını sona erdirdi.

TCMB'den bankalara gönderilen yazıya göre, 1 Ocak 2024'ten itibaren TL dönüşümlü KKM'de yeni hesap açılamayacak. Vade sonlarında mevcut TL dönüşümlü KKM hesaplarının yenilemesi yapılamayacak.

DÖVİZ DÖNÜŞÜMLÜ KKM DEVAM EDECEK

Döviz dönüşümlü KKM'de ise yeni hesap açılışları ve vade sonunda yenileme devam edecek.

Bankalara giden yazıya göre, 1 Ocak 2024'ten önce açılan ve vadesi henüz gelmemiş TL dönüşümlü kur korumalı hesapların vade sonu ve diğer işlemleri "Mevduat ve Katılma Hesaplarının Kur Artışlarına Karşı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Tarafından Desteklenmesine İlişkin Uygulama Talimatı" hükümleri kapsamında yürütülecek.

"Mevduat ve Katılma Hesaplarının Kur Artışlarına Karşı Desteklenmesine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılması Hakkında Karar" ile söz konusu hesapların açılma süresi 31 Aralık 2023'e kadar uzatılmıştı.