Kredi Kart Harcamalarında Kritik Rapor!

Kredi kartlarına yönelik yapılan çalışmalar vatandaşlar tarafından sık sık araştırılıyor. Kredi kartı nakit çekimi ve KMH faizleri artırılsa da kullanıcının KMH hesapları ve kredi kartı alışverişleri azalmıyor aksine daha da yükseliyor. Peki faiz düzenlemesine rağmen kart harcamaları neden düşmüyor? İşte ayrıntılar...

Kredi Kart Harcamalarında Kritik Rapor!
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) analizlerine göre 22 Mart haftasında bireysel kredili mevduat hesapları 202.85 milyar liraya ulaşarak dudak uçuklattı. Geçtiğimiz ay ise kredi kartı alışverişleri hız kazanmıştı. Mart ayında bu istatistikler azalmıyor ve kredi kartı alışverişleri kendi rekorunu kırmaya devam ediyor. Geçen aylarda kredi kartı nakit avans çekimi ve KMH hesaplarına değerlendirilen faiz yüzde 5 olarak yükseltilmişti, nakit avansta taksit sayısı azaltılmıştı.

Peki faizlerin yükselmesine rağmen kredi kartı alışverişleri ve KMH kullanımındaki bu yükselişin ana nedeni nedir? Kredi kartı faizleri yükselmeye devam mı edecek?

‘TEMEL İHTİYAÇLARINI KARŞILMAYA ÇALIŞIYOR’

Konuyla ilgili merak edilenleri Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram, açıkladı. Bayram konuşmasında şu cümlelere yer verdi:

“Son açıklanan verilere göre kredi kartı kullanım oranları önemli ölçüde arttı ve rekor seviyeler ulaştı. Faiz artışına rağmen kredi kartlarını kullanma, KMH kullanma, hatta nakit avans çekimi hala devam ediyor. Burada kredi kartı harcamalarındaki artışın asıl nedeni vatandaşların gelirinin sabit olması, harcama kalemlerinde fiyatların sürekli artmasıdır. Bu nedenle vatandaşlar KMH ve nakit avansa yüklenerek temel ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor.

‘YILIN İKİNCİ YARISINDA TEKRARDAN ARTIŞ’

Gelirin sabit olması en önemli neden. O yüzden asgari ücrete yılın ikinci yarısında tekrardan artış yapılması gündeme gelebilir. Ancak emekli ve memurlar 6 ayda bir zam alıyorlar. Burada faiz artışına rağmen vatandaşın kart kullanımı tercihinin değişmemesinin ana etkeni harcama birimlerinin aynı olmasıdır. Yani vatandaş aynı birim zorunlu gıda maddesi almasına rağmen fiyatların yükselmesinden dolayı kredi kartı harcaması yapıyor diyebiliriz.

HANGİ ALANLARDA HARCAMALAR DAHA FAZLA?

Kredi kartı harcamalarında özellikle zorunlu tüketim mallarında bir artış yaşanıyor. Gıda, sağlık ve eğitim sektörleri de kredi kartı harcamalarında öne çıkıyor. Kredi kartı nakit çekimi faizleri yüzde 4.25’ten yüzde 5’e çıkarıldı. Son yapılan faiz artışıyla bu yüzde 5 seviyesinde sabit kaldı ve bir değişim olmadı.

KREDİ KARTI FAİZLERİ YÜKSELMEYE DEVAM MI EDECEK?

Eğer kredi kartı harcamalarında yeterince azalma olmazsa kredi kartı akdi faiz ve gecikme faizinde bir artış olacaktır. Bugün ise ihtiyaç kredisi faiz oranları yüzde 86’lara dayandı, ticari kredilerde faiz yüzde 75’ler civarında. Kredi kartı gecikme faizi ve akdi faizler hala güncel kredi faizlerinin altında kalıyor. Ben kredi kartı kullanımının bu yüzden devam edeceğini düşünüyorum. Kredi kartı faizleri yeterince tüketim azaltılamazsa, enflasyon dizginlenemezse tekrardan artacaktır.

‘TAKSİT SINIRLAMASI KALDIRILABİLİR’

Kredi kartlarına ilişkin bir düzenleme yapılacağı Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan tarafından açıklanmıştı. Düzenlemenin nasıl olacağı konusunda kesin bir bilgiye sahip değiliz. Bazı ürün kalemlerinde kredi kartı taksit sınırlaması kaldırılabilir.

Herkesin gelirine göre bir kredi kartı limiti belirlenmelidir. Eğer kredi kartlarında gelirden daha fazla harcama olursa vatandaşlar ciddi bir yük altında kalabilir. O yüzden kredi kartları ile ilgili bir düzenleme yapılacaksa bunun limitlerle ilgili olacağını düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.