Konu Su, Muhatap Çocuklar!

Şimdilerde tehlikenin boyutları çok kavranamamış olsa da önümüzdeki birkaç yıl içerisinde dünyada en çok eksikliği hissedilecek yaşam kaynağı su olacak.

Konu Su, Muhatap Çocuklar!
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Sadece içme değil, tarımsal ve kullanma sularında da ciddi sorunlar yaşayacağımızla hareketle devletin ilgili kurumları da harekete geçmiş durumda. 
Kuraklık tehdidine karşı eylem planı hazırlayan Tarım ve Orman Bakanlığı'nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde 'Suda Sıfır Kayıp' sloganı ile başlattığı  'Ulusal Su Verimliliği Seferberliği' çerçevesinde okullarda da eğitimler düzenleniyor.
Elazığ İl Milli Eğitim ile Elazığ Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından Elazığ’da da uygulamaya konulan proje kapsamında Cumhuriyet Ortaokulu öğrencilerine susuzluk tehlikesi ve suyu verimli kullanma anlatılmış.
Tabi klasik söylemler, miras değil emanet jargonu ve suyu tasarruflu kullanma pratiklerine yönelik bilindik tavsiyeler ortaokul öğrencilerine anlatılmış.
Su bilinci için elbette tüm yaş ve kesimleri kapsayan bir seferberlik olmalı ama bunu öncelikle suyun tarımsal kalkınmaya katkısı, vahşi sulamadan kapalı sistem sulama sistemine geçilerek su kaybının önlenmesi, yeraltı sularının bir gün tükenecek olmasından kaynaklı yeni alternatifler bulunması yönünde  yetkiler özellikle de DSİ yetkililerine verilmesi gerekmiyor mu?
Suyun patronu da sahip çıkması gerekeni de DSİ’dir. Bir metreküp suyun elde edilmesi sürecine harcanan bedelleri de israfın su yönetimindeki yönetimsel zaafiyetlerden kaynaklı kayıpları da en iyi bilmesi gereken kurum DSİ’dir.
Tarım Bakanlığı’nın su ile ilgili bir sözü ve teklifi varsa bunun birinci derecede muhatabı DSİ’dir.
Bu kuruma söz söylemekten korkan ve çekinen Tarım Bakanlığı’nın nazının geçtiği milli eğitimdeki ortaokul öğrencilerine suyu verimli kullanılması yönünde çalışma yapması medyatik bir aktiviteden öteye geçmeyen ve komik kaçan bir faaliyettir.  Ve bilinmelidir ki sizin önerilerde ve tembihlerde bulunduğunuz ortaokul öğrencileri sizlerden daha çok biliyor suyun değerini ve kıymetini.
Söz olsun torba dolsun kabilinden değil, attığınız her adım yerini bulsun ve ülkeye faydası olsun kabilinden çalışma yapın ki bizler de sizleri alkışlayalım dostlar…